Blog, Strana 4

Jak se vyhnout postradiační dermatitidě?

Zásady prevence vzniku postradiační dermatitidy:

Pokožka u onkologických pacientů v průběhu radioterapie vyžaduje zvýšenou péči. Správným přístupem můžeme předejít vzniku akutní postradiační dermatitidy, nebo alespoň snížit následky účinků záření na kůži.

Před zahájením onkologické léčby je dobré zjistit si co nejvíce dostupných informací. Informace můžete získat přímo od lékaře, nebo třeba i na webu nemocnice.

Tipy pro ozařované pacienty:

  • Noste nedráždivé bavlněné prádlo
  • Ozařovanou pokožku nevystavujte slunečnímu záření
  • Kůži sprchujte pouze vlažnou vodou bez použití mýdla a vysoušejte ji přikládáním ručníku, nedrhněte
  • Nepoužívejte deodoranty ani parfémy
  • Holte se pomocí elektrického holicího strojku.
  • Snažte se nevystavovat pokožku mechanickým vlivům (např. nošení těsného nebo neprodyšného oděvu, masírování pokožky a její tření)
  • Pleť by neměla být vystavena ani zvýšenému tepelnému dráždění (např. nepoužívat teplé obklady, termofory, nevystavovat se slunění)
  • Pokud si sami aplikujete ochranné prostředky, je důležité si vždy ihned umýt ruce

Jak pečovat o pokožku zasaženou postradiační dermatitidou?

Pokud dojde k rozvoji postradiační dermatitidy, péči o poškozenou pokožku určí ošetřující lékař, ve spolupráci se sestrou konzultantkou – vyškolenou v problematice péče o nehojící se rány a defekty. Společně vyberou pro pacienta vhodné krycí materiály a ošetřovatelské postupy, vedoucí ke zmírnění nepříjemných příznaků (svědění, bolest, mokvání, otok), k prevenci infekce a ke zkrácení doby hojení. Pokud vám cokoli z plánovaného postupu není jasné, na vše se lékařského personálu zeptejte.

Pomoci vám při péči o pokožku může i Beta Glucan Gel, který podporuje regeneraci pokožky a pozitivně působí na ochranu pokožky před poškozením. Ať už se jedná o poškození čisticími prostředky, nadměrným sluněním, nebo právě při radioterapii. Přispívá ke kvalitnímu a rychlému hojení ran, regeneraci suché a popraskané pleti, podporuje tvorbu kvalitního epitelu (pokožky).

Zároveň vám pro regeneraci imunitního systému, oslabeného radioterapií, doporučujeme užívat doplňky stravy s vysokou koncentrací čistého betaglukanu. Naším nejsilnějším přípravkem, vhodným právě i pro onkologické pacienty, je Beta glucan 500+. Účinné složky doplňku stravy Beta glucan 500+ přispívají nejen ke správnému fungování imunitního systému, rychlejší léčbě bez komplikací, ale také k ochraně buněk před oxidačním stresem a celkovým přetížením. Betaglukan je zpracován patentovaným procesem extrakce a purifikace (čištění). Navíc jsou jeho částice upravované mikronizací, což zaručuje vysokou čistotu a efektivitu.

Užíváni přípravku Beta glucan 500+ během nebo po radiační léčbě je vhodné doplnit přípravkem Baciltrafil, jelikož obsahuje, kromě betaglukanu, účinné složky, které přispívají k ochraně buněk před oxidačním stresem, jakož i k zdravé kůži, nehtům, či vlasům a mají i množství dalších vědecky ověřených účinků.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Jak pečovat o ruce vystavené nadměrné zátěži?

Nikdy nevíme, zda jsme se nedotkli povrchu potřísněného koronavirem, takže si pro jistotu několikrát za hodinu pečlivě drhneme ruce mýdlem a teplou vodou, na závěr přidáme desinfekci na bázi alkoholu… pak si sáhneme na obličej nebo se dotkneme roušky… a mytí rukou začne nanovo. Není divu, že extrémně namáhaná pokožka rukou je vysušená a místy i zarudlá.

  • Při častém mytí vodou je z rukou odstraňován hydrolipidický film, který má za úkol pokožku chránit.
  • Pokožka rukou je poté hrubší, vysušená a náchylná k popraskání a snazšímu průniku škodlivin.
  • Pokožku rukou také vysušuje a velmi namáhá vysoký obsah lihu v antibakteriálních gelech a desinfekcích.
  • Důsledkem toho může docházet k projevům podráždění či alergií, které obvykle doprovází zrudnutí, popraskání a svědění pokožky.

Jak tedy pečovat o ruce, abychom na konci karantény nemuseli používat kortikoidové masti?

  • Používejte zásadně kvalitní mýdla s obsahem přírodních olejů a glycerinu. Díky tomu zmírníte již při mytí rukou negativní dopady častého kontaktu s teplou vodou.
  • Nezapomínejte také na aplikaci hydratačních a ochranných krémů. Vyzkoušejte neparfemovaný Beta glucan Gel, který podporuje regeneraci pokožky a pozitivně působí na ochranu před jejím poškozením.
  • Beta glucan Gel má navíc výborné podpůrné vlastnosti při hojení atopických ekzémů, dermatitidy a ostatních kožních problémů.
  • Přípravek je vhodný i jako první pomoc a ošetření pokožky po slunění či spálené pokožky.

  • Pokud chcete své ruce důkladně vyživit během krátkého času, vyzkoušejte následující proceduru – před spaním si ruce natřete silnější vrstvou krému a poté si na ně navlékněte bavlněné rukavice. Ráno budou vaše ruce po sundání rukavic krásně vláčné a hebké.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Chcete být zdraví? Myslete pozitivně!

Určitě znáte onu otřepanou větu o tom, že sklenici lze vidět poloprázdnou, nebo poloplnou! Ale možná jste až dosud netušili, že optimistické myšlení vám nejen zlepší den, ale také se značnou měrou podílí na naší imunitě. Proto pokud chcete mít silnou obranyschopnost – zvláště nyní, v období všudypřítomné pandemie – měli byste se zaměřit na svůj životní postoj.

Jak si ale v dnešní době udržet dobrou náladu?
Přinášíme vám několik tipů:

Začněte s každodenním sportem. Zavřeli vám fitness centrum? Nevadí. Pusťte si některou z online lekcí a začněte cvičit doma. Rozhodně si nemůžete stěžovat, že nemáte dost času na cvičení. Právě teď můžete sport zařadit do svého každodenního programu a třeba po měsíci zjistíte, že se bez něj už jen těžko obejdete.

– Pokud domácí vězení sdílíte s partnerem, užívejte si pravidelného sexu. Asi vás to překvapí, ale sexuální život nejen že zlepšuje náladu a utužuje partnerský vztah, ale vědci zjistili, že také napomáhá našemu zdraví. Zdravotní stav těch, co se milují častěji, je lepší.

Vyhýbejte se nadměrnému stresu. Určitá porce stresu může být i prospěšná – připravuje nás na zvládnutí nějaký výzvy či úkolu. Pokud jsme však dlouhodobě vystaveni nadměrnému stresu, oslabuje to naši schopnost odolávat nemocem. Dlouhodobý stres může vést i k poruchám spánku a různým onemocněním s dlouhodobými následky. V dnešní době není snadné ignorovat nepříjemné skutečnosti, přesto je vhodné se stresovým situacím vyhýbat, je-li to aspoň trochu možné. Podpoříte tak svoji obranyschopnost.

Vychutnejte si čas strávený se svým domácím mazlíčkem. Váš pes určitě nadšeně uvítal, že s ním můžete trávit více času doma nebo procházkami v parku! Nejlepší přítel člověka má však také schopnost zlepšit naše zdraví – dle různých výzkumů má přítomnost čtyřnohého kamaráda v našem životě příznivý vliv na krevní tlak, množství cholesterolu a na srdce. Je prokázáno, že u dětí může pes podpořit vývoj imunitního systému a snižovat riziko alergií.

Jezte zdravě. Dostatek ovoce a zeleniny je velice důležitý především kvůli obsahu antioxidantů, které chrání tělesné buňky. Obzvlášť prospěšné jsou citrusové plody, zelená paprika, brokolice, kiwi, jahody, mrkev, meloun či listová zelenina.

Nezapomínejte na vitamíny. Abyste podpořili svou obranyschopnost, dopřejte jí každodenní koktejl vitamínů a kvalitního betaglukanu. Baciltrafil je doplněk stravy vhodný právě v obdobích s vysokou nemocností. Obsahuje totiž unikátní kombinaci vybraných látek se synergickým účinkem: beta glucan z čerstvé hlívy ústřičné, vitamin C, selen, zinek a resveratrol, přírodní flavonoid známý zejména z červeného vína.

Myjte si ruce. Jedním z nejjednodušších způsobů ochrany imunitního systému je pravidelné mytí rukou pod tekoucí vodou. Zároveň s sebou noste malé balení desinfekce, a pokud voda není k dispozici, namísto mytí ruce desinfikujte. Doma však nezapomeňte své ruce ošetřit kvalitním krémem, protože časté mytí ruce vysušuje a zbavuje ochranného filmu.

A rada na závěr – užijte si každý paprsek sluníčka, který můžete. Nejenže doplníte po zimě tolik potřebný vitamín D, ale zároveň se vám automaticky zlepší nálada 🙂

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Slyšeli jste už o alergii na chlad?

Ač se o alergii na chlad možná dozvídáte poprvé, tato alergie dnes není nic neobvyklého a postihuje děti i dospělé bez rozdílu. Její příznaky však můžete snadno zaměnit za jiné zdravotní potíže. Projevuje se totiž například tím, že vám slzí oči, kašlete, kýcháte a na pleti se vám může objevit i nevzhledná vyrážka – tzv. chladová kopřivka.

Co je spouštěčem této alergie?

Alergii na chlad může vyvolat například chladný vítr, prudký pokles teploty, studená voda, jídlo či nápoje, ale také kombinace zimy a vlhka.
Podle odborníků je šíření nového druhu alergie zapříčiněno našim častým pobytem v uzavřených prostorách. Lidský organismus totiž už na zimu nemusí být zvyklý.

Na co si dát také pozor?
Chlazené nápoje: mohou mít za následek rychlé ochlazení hrdla a následnou alergickou reakci projevující se otokem, ztíženým dýcháním až dušením.
Studená voda: odborníci varují, že největší nebezpečí představuje koupání ve studené vodě, kdy náhlá změna teploty těla a pokles krevního tlaku může u alergika vyvolat extrémní reakci zvanou anafylaktický šok.

V dnešní době trpí alergiemi přibližně 40% celé populace a počet alergiků neustále stoupá. Alergie na chlad patří mezi nové, méně známé druhy alergií, přesto není úplnou vzácností.

Imunoalergoložka MUDr. Adriana Kondrlíková vysvětluje: „Alergie na chlad je v podstatě pseudoalergií. Nevzniká jako reakce na fyzikální podnět, tedy alergen. Přesný mechanismus vzniku chladové reakce zatím neznáme, předpokládáme však, že při styku s chladem se uvolňuje hlavní přenašeč alergenů, histamin.“

Jak zjistíme, zda se jedná o alergii na chlad?

Chladovou alergii můžeme odhalit pouze pomocí speciálních vyšetření od rozboru krve až po expoziční test, který se provádí přiložením kostky ledu na předloktí pacienta nebo nalepením dvou zkumavek naplněných ledem na vnitřní stranu předloktí. V případě pozitivního nálezu se na testovaném místě vytvoří klasická kopřivku a otok. Objevit se okamžitě může i rýma.

Pro doplnění se ještě v krvi z laboratorních vyšetření potvrzuje výskyt chladových protilátek, kryoglobulinů. Jejich extrémní nárůst mnohokrát dokazuje i výskyt jiných onemocnění. Po stanovení diagnózy je důležité nejprve odstranění příznaků. Úspěch má většinou užívání antihistaminik a kortikoidů, jako u běžných alergií, protože mají protizánětlivý účinek.

Jak můžeme předejít alergii na chlad?

– nepřetápějte v bytě a pravidelně větrejte. Optimální pokojová teplota je 20-22 °C, ačkoliv mnoho lidí již tuto teplotu považuje za příliš nízkou.

– neoblékejte si příliš mnoho vrstev, raději využijte funkční spodní
prádlo, které udržuje teplo

– dopřejte si dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, alespoň 20 minut jednou denně

– navštěvujte sauny a solné jeskyně, posílíte tak svou obranyschopnost a odolnost vůči chladu i teplu (ovšem ne ti, kterým jsou tyto procedury kontraindikovány)

– podpořte svou imunitu užíváním mikronizovaného betaglukanu a vitamínů C, D a jiných

– otužujte se s rozumem, i otužování má svoje postupy a pravidla

Významným vlivem na imunitu je proslulý také betaglukan, nacházející se například v hlívě ústřičné. Betaglukan se osvědčil u lidí s oslabenou imunitou a u jedinců s častým výskytem alergií a infekčních onemocnění.

Vyzkoušejte například Baciltrafil, který kromě vysoce kvalitního, mikronizovaného betaglukanu obsahuje také denní dávku vitamínu C, selenu, zinku a resveratrolu.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Víte, jak si poradit s chřipkou u pejsků?

Ano, chřipka se netýká jenom nás, lidí. Postihnout může i odvěké přátele člověka. Stejně jako lidé šíří chřipku prostřednictvím blízkého kontaktu, psí chřipka se šíří tím, že na sebe pejsci štěkají, kýchají nebo kašlou v těsné blízkosti. Hlavně psi, kteří tráví čas na místech, jako jsou chovatelské stanice, psí parky a cvičiště, patří mezi nejvíce ohrožené a pokud nemají silnou imunitu, mohou snadno chytnout chřipku.

Pokud u svého pejska evidujete tyto příznaky, zpozorněte. 
– dlouhotrvající kašel
– kýchání
– horečka
– snížená chuť k jídlu
– výtok z očí
– ztráta energie a zvýšená spavost

Jestli se u vašeho mazlíčka projevují výše zmíněné příznaky, mohla by to být psí chřipka. Proto neváhejte a určitě navštivte svého veterináře, který zvíře vyšetří a naordinuje případnou léčbu.

Přestože je psí chřipka „vážným onemocněním dýchacích cest“, většina psů se zotaví bez jakéhokoli léčení, které by přesahovalo dobrou výživu a odpočinek.

Kdybyste však péči o nachlazené zvíře zanedbali, virové onemocnění může být postupně zkomplikováno onemocněním bakteriálním. A pokud se hnisavá infekce dostane z nosní dutiny a očí i do oblastí nosohltanu, může způsobit tzv. zvířecí angínu.

Jak  psí chřipce předcházet?

Ani v tomto se zvířecí svět příliš neliší od toho lidského – vše začíná dobrou obranyschopností organismu. Proto bychom měli našemu pejskovi zvyšovat imunitu podáváním vitamínů a minerálů – ideálně od podzimu do jara. Nesahejte ale po vitamínech pro lidi, zvolte raději ty, které jsou určené přímo pro naše zvířecí miláčky. Nejlepší volbou je v tomto případě přípravek s kvalitním betaglukanem z hlívy ústřičné.

Vyzkoušejte Beta glucan sirup, který obsahuje dávku mikronizovaného a vysoce účinného betaglukanu pro podporu imunity a celkovou zdravotní pohodu zvířete. Je vhodný nejen při opakovaných infekčních onemocněních a jako podpora hojení ran, ale také v obdobích zvýšené psychické a fyzické zátěže zvířete.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
10 tipů pro zdraví, které prokazatelně fungují

Pokud jde o tipy, které mají posílit naše zdraví, obranyschopnost a nabídnout nám pozitivní stravovací návyky, na internetu jich je víc, než můžeme za celý život přečíst. Je však těžké rozeznat opravdu dobré rady od různých módních vln, na kterých se občas rádi svezeme, ale zdraví nám to rozhodně nezaručí. Zdá se totiž, že i kvalifikovaní odborníci mají často protichůdné názory.

Přes určitý zmatek je však řada tipů pro zdravý a spokojený život opravdu založena na vědeckém výzkumu.

Vybrali jsme pro vás 10 zajímavých tipů, které vám opravdu dokážou zlepšit život a zdravotní stav:

  1. Nepijte nápoje plné cukru
    Sladké nápoje patří mezi položky, po kterých naše tělo nejsnadněji tloustne. Náš mozek totiž neměří kalorie z tekutého cukru stejným způsobem jako u pevného jídla, takže jich přijímáte mnohem víc.
  1. Vyvarujte se polotovarů
    Namísto předem zpracovaných pokrmů, které stačí jen ohřát v mikrovlnce, si raději připravte skutečné jídlo z čerstvých surovin.

  1. Jezte tučné ryby
    Ryby jsou skvělým zdrojem kvalitních bílkovin a zdravého tuku. Například losos je nabitý omega-3 mastnými kyselinami a různými dalšími živinami. Studie ukazují, že častá konzumace ryb snižuje riziko srdečních chorob, demence a deprese.
  1. Nejezte dlouho smažené nebo připálené maso
    Maso má velmi vysoký obsah bílkovin a obsahuje různé důležité živiny. Avšak pokud konzumujeme maso připálené nebo smažené, měli bychom vědět, že při takovéto tepelné úpravě vzniká akrylamid, což je pro tělo škodlivý karcinogen.
  1. Před spánkem se vyhýbejte zářivému světlu
    Pokud jste večer vystaveni jasnému modrému světlu (které generují dnešní LCD obrazovky), může to narušit vaši produkci spánkového hormonu melatoninu. Naštěstí pomáhá zapnutí červeného filtru na telefonu/počítači.
  1. Nebojte se nasycených tuků
    Objem nasycených tuků v denní dietě by měl být zhruba 10% z denního příjmu tuků. Lepší je nahradit je mono nebo polynenasycenými tuky, resp. mastnými kyselinami. A pokud to jde, vystříhejte se trans-mastných kyselin, které nemají žádné zdravotní benefity.
  1. Používejte hodně bylinek a koření
    Třeba zázvor i kurkuma mají silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Ale i další bylinky mají skvělé benefity pro vaše zdraví. Zkuste je hojně používat při vaření. Avšak pozor na muškátový oříšek či šafrán. Ty mohou mít ve větší míře totiž psychotropní účinky.
  1. Dopřávejte si pravidelně betaglukan
    Beta glucan 120+ z hlívy ústřičné obsahuje optimální dávku betaglukanu v kombinaci s kyselinou listovou a vitamínem D. Jeho pravidelné užívání přispívá ke správnému fungování imunitního systému, snižuje míru vyčerpání a únavy.
  2. Nedržte dietu
    Diety jsou notoricky neúčinné a opravdu zřídka fungují v dlouhodobém horizontu. Namísto hladovění zkuste přijmout zdravější životní styl a svému tělu dopřávejte zdravé a kvalitní jídlo. Nejdůležitější je vydržet! Klidně dělejte pozvolné úpravy jídelníčku, ale vytrvejte 🙂
  3.  Pečujte o své vztahy
    Sociální vztahy jsou neuvěřitelně důležité nejen pro vaši duševní pohodu, ale také pro vaše fyzické zdraví. Studie ukazují, že lidé, kteří mají blízké přátele a rodinu, jsou zdravější a žijí mnohem déle než ti, kteří je nemají.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Existuje prevence proti nákaze koronavirem?

Zatímco po celém světě se vědci a odborníci v oblasti medicíny snaží najít lék a vakcínu pro nový koronavirus 2019 (2019-nCov), laická veřejnost nejen v Asii, ale už i v Evropě (a ano, i u nás v Čechách) vzala útokem lékárny a vykoupila ústní roušky, aby se před nebezpečným koronavirem chránila.

Pomohou nám roušky?

Je samozřejmé, že všichni chceme chránit zdraví své a svých blízkých, ale je dobré vědět, že existuje zásadní rozdíl mezi rouškou a respirátorem. Rouška totiž primárně slouží k ochraně okolí před nakaženým, zatímco respirátor chrání svého nositele před jeho okolím. Roušky jsou tedy vhodné zejména v případech, kdy je člověk již nakažený a chce před onemocněním chránit své okolí – i tak však ochrana rozhodně není stoprocentní, neboť molekuly viru jsou schopné projít skrze póry roušky. Ikdyž roušky nezabrání proniknutí viru, pomohou snížit riziko např. při kašlání nebo kýchání. Avšak po kýchnutí nebo zakašlání je potřeba roušku vyměnit za novou. Kašláním a kýcháním do rukou vzniká riziko kontaminace předmětů prostřednictvím rukou. Zároveň se doporučuje zamezit kontaktu rukou s ústy, nosem a očima (což člověk bezděčně udělá v průběhu dne xkrát).

Nošení roušek ani respirátorů však podle odborníků v tuto chvíli není nutné, protože riziko nákazy koronavirem v Česku je zatím stále minimální. Spíše radí, abychom dbali na zvýšenou hygienu a používali dezinfekční přípravky.

Další velmi doporučovanou – a některými Čechy zatím podceňovanou – složkou prevence je však posílení imunitního systému. Tělo se silnou imunitou totiž dokáže daleko snáze bojovat s viry a bakteriálními útoky, a pokud už k nákaze dojde, dokáže náš imunitní systém urychlit proces zotavení.

Jak účinně posílit imunitní systém?

  • Jezte vyváženou stravu, bohatou na ovoce a zeleninu, tropické plody, mléčné výrobky, ryby, ořechy, semínka a luštěniny.
  • Dodržujte pitný režim – pijte hlavně čistou vodu nebo zelený čaj.
  • Dopřávejte si dostatek odpočinku a relaxace.
  • Snažte se vyvarovat stresu a přetížení organismu.
  • Doplňte si vitamín C – jeho nedostatek může způsobit, že budete náchylnější k onemocněním.
  • Nezapomeňte také na vitamín D – pro správné fungování imunitního systému je totiž velice důležitý a jeho nedostatek může vést k vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím a chřipce.

Pokud chcete opravdovou imunitní vzpruhu, sáhněte po mikronizovaném betaglukanu. Tento přírodní polysacharid má podle vědeckých studií významný vliv na funkčnost imunitního systému. Betaglukan nám pomůže zlepšit ochranu proti virům, parazitům, plísním nebo bakteriím. Díky betaglukanu je totiž v našem imunitním systému podpořena aktivita a funkčnost imunitních buněk (makrofágů a T-buněk/lymfocytů).

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
S posílením imunity vám pomůže příroda

Přemýšleli jste někdy, proč někteří lidé chytnou každou chřipku, nebo virovou infekci, zatímco jiní jsou čilí i přesto, že všichni členové jejich domácnosti leží s teplotou? Všechno je to o obranyschopnosti našeho organismu. Imunitní systém je první obrannou linií našeho těla proti škodlivým mikroorganismům, vstupujícím do těla.

Čím silnější je váš imunitní systém, tím nižší je šance, že onemocníte. S malou změnou své životosprávy však můžete podpořit svůj imunitní systém, aby byl dostatečně silný a dokázal vás ochránit před virovou infekcí.

Nezapomínejte na A-B-C-D-E

Říká se: „Jablko denně a už nikdy nebudete potřebovat doktora“. Něco na tom je, protože konzumace vitamínů posiluje náš imunitní systém. Vitamíny A, B6, C, D a E podpoří sílu imunitního systému. Vitamín C je největším pomocníkem ze všech a jeho nedostatek může zapříčinit několik různých onemocnění (včetně kurdějí, které se v posledních letech začínají opět objevovat). Tento vitamín můžete získat z citrusových plodů, špenátu, šípků, jahod, nebo třeba zelí. Doplnit jej můžete také díky doplňku stravy Baciltrafil, který obsahuje denní dávku vitamínu C, selen, zinek a reservatrol, v kombinaci s vysoce čistým betaglukanem, nebo pomocí cucavých tablet GluCandy s obsahem přírodního vitamínu C, získaného ze šípků.

Byliny a doplňky stravy

Byliny jako echinacea, bezinka, právenka latnatá a kozinec mohou pomoci zkrátit dobu trvání a závažnost nemoci. Kromě toho, užívání doplňků stravy s vysoce čistým betaglukanem, poskytuje našemu tělu potřebné živiny pro silný imunitní systém.

Pravidelně cvičte

Bylo vědecky prokázáno, že pravidelné cvičení posiluje imunitní systém. Posilování těla mobilizuje T-lymfocyty (typ bílých krvinek, které chrání tělo před infekcí). Ovšem nic se nemá přehánět! Neustálý dril v posilovně váš imunitní systém naopak oslabí, takže pak budete náchylnější ke chřipce a virovým infekcím.

Vystavte svou tvář slunci

Pohyb venku, na přirozeném světle podporuje produkci vitamínu D v našem těle. Vitamin D je nezbytný pro zdravé fungování imunitního systému, protože pomáhá tělu produkovat protilátky. Nízká hladina vitamínu D v těle byla označena za jeden z hlavních důvodů respiračních problémů. Rychlá procházka na denním světle po dobu 10–15 minut zajistí, že se v těle vytvoří dostatek vitamínu D.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Kortizol – hodný sluha, ale zlý pán

O tom, že je kortizol stresový hormon, jste už určitě slyšeli. Pokud je ale pod vlivem stresu jeho hladina dlouhodobě zvýšená, koledujeme si o pěknou řádku zdravotních potíží. Proto jakmile dočtete náš dnešní blog, napusťte si horkou vanu a stres pusťte k vodě.

Kortizol v zátěžových situacích

Kortizol se tvoří v nadledvinkách, ale jeho tvorba je ovlivněna mozkovými centry hypofýzou a hypothalamem.

► Pokud jsme ve stresu, kortizol zvyšuje hladinu krevního cukru, tím se stará o dostatek „paliva“.
► Zvyšuje krevní tlak, aby tělo bylo připravené pohotově konat.
► Přímo působí na imunitu: snižuje aktivitu ve stavech, kdy je imunitní systém hyperaktivní (alergie, záněty, apod.)

Změny vlivem stresu

Jenže – co se stane, pokud je mozek nucen dlouhodobě reagovat na stres?

► Původně krátkodobě zvýšený krevní tlak zůstane zvýšený trvale, což povede k hypertenzní chorobě.
► Zvýšená hladina cukru v krvi, jakožto zdroj energie pro obranu, začne klesat a dostaví se stav bez energie – kortizol začne působit proti inzulinu. Postupně se zhorší mechanizmus využití cukru v buňkách, inzulin přestane reagovat na cukr… a to už je jen krůček k rozvoji cukrovky.
► Dlouhodobě působící kortizol způsobuje ztrátu elasticity kůže, podporuje všeobecné stárnutí.
► Kortizol stimuluje vylučování žaludeční kyseliny. To má za následek nadměrné překyselení žaludku, což při chronickém stresu vede k rozvoji vředu a v horším případě k možnému vzniku nádoru.
► Kortizol snižuje hustotu kostní hmoty, dává základ pro rozvoj osteoporózy, a ve střevech navíc snižuje vstřebávání vápníku.
► Kortizol při svém dlouhodobém působení vypne reprodukční systém. Mnoho žen se tak dostane do začarovaného kruhu – usilovně se snaží o těhotenství, přijímají do těla umělé hormony, a přitom je vše způsobeno faktem, že žijí ve stresu.
► Zvýšený kortizol může mít na svědomí také nedostatek spánku, přehozený denní rytmus, práce ve směnách nebo ponocování.

Problém může vzniknout také při dlouhodobém užívání léků kortizolu příbuzných, tzv. kortikoidů, jež se hojně používají pro protizánětlivý účinek u širokého spektra chorob, např. astmatu, ekzémů, různých autoimunitních chorob a mnoha jiných nemocí.

Vystrnaďte stres ze svého života

Nechceme vás zbytečně strašit, proto se nyní pojďme zaměřit na to, jak předejít mnohým zdravotním problémům, které jsou založené na dlouhotrvajícím stresu:

► Vyhýbejte se stresu i lidem, kteří vám zvedají hladinu kortizolu…
► Pokud je váš život plný stresu, změňte jej. Je na čase si vytvořit nový žebříček hodnot a priorit: opusťte stresové zaměstnání, neberte si další půjčku, snižte své materiální potřeby. Zdraví máte jen jedno a žádné nové auto vám jej nenahradí.
► Dopřejte si dovolenou, relax, hezké zážitky, vychutnejte si umění, jógu, rekreační sporty.
► Nebraňte se projevovat své emoce: humor a smích, ale i pláč uvolňují napětí a snižují hladinu kortizolu.

Vsaďte na přírodního pomocníka

Je také dobré si v těle doplnit vitamín C, který zmírňuje uvolňování kortizolu. Vyzkoušet můžete například doplněk stravy Beta glucan 240+, který kromě denní dávky vitamínu C a D obsahuje také mikronizovaný betaglukan. Silná dávka 240 mg betaglukanu, spolu s vitaminy C a D, skvěle podpoří správné fungování imunitního systému. Mimo jiné přispívá také ke snížení míry vyčerpání a únavy.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Supermani mezi potravinami

Slyšeli jste už o superpotravinách? Mají v sobě spoustu zdraví prospěšných látek, a pokud je zařadíte do svého jídelníčku, vaše imunita se vám odvděčí!

A o kterých potravinách je řeč?

Brusinky
Brusinky jsou známé svými antioxidačními účinky a díky specifickému obsahu vitaminů mohou působit i jako prevence nádorových onemocnění. Jsou to chuťově výborné lesní plody, které si můžete dopřát jen tak na zobání k televizi. Jako zavařenina se skvělé hodí ke svíčkové.

Šípky
Když se vydáte na procházku podzimní přírodou, narazíte na tuto lokální superpotravinu na každém kroku! Šípky obsahují 8x více vitamínu C než pomeranče (některé zdroje dokonce uvádějí, že až 30x víc). Dále mají vysoký obsah karotenoidů (beta-karoten, lykopen, atd.), tokoferolů, polyfenolů a flavonoidů se širokým spektrem účinků – protizánětlivé, antivirové, antioxidační a také imunomodulační. Zkuste vytvořit pro sebe a své děti třeba domácí šípkový čaj nebo sirup anebo sáhnout po osvědčené dětské pochoutce – GluCandy. Ty obsahují šípkový extrakt a také vysoký podíl betaglukanu.

Avokádo
Jeho pravidelná konzumace snižuje BMI a pomáhá udržovat štíhlou linii. Je zdravé nejen pro srdce, ale pro celý organismus, protože obsahuje vitamíny K, C, B5, B6, E, kyselinu listovou, draslík, mangan, hořčík, měď, železo, zinek a mnoho jiných zdravých látek. Co třeba vyzkoušet mexické guacamole?

Chia semínka
Už Aztékové považovali semínka za Chia za posvátné jídlo. Je to přírodní bio potravina s bohatým obsahem vitamínů a aktivních látek jako vápník, bílkoviny, draslík, antioxidanty, železo, omega 3 a 6 mastné kyseliny a množství vlákniny. Hodí se k slaným i sladkým jídlům, klidně si jimi posypte oblíbený pokrm.

Kapusta
Kapusta svými zdravotními benefity daleko přesahuje ostatní zeleninu. Na světě neexistuje plodina, která by měla více vitamínu K než kapusta. Ten pomáhá zejména ženám při boji s osteoporózou, je i užitečným pomocníkem v prevenci kardiovaskulárních chorob. Navíc je bohatým zdrojem vápníku, vitamínů A, B, i betakarotenu. Obsahuje také vitamín C, který potřebujeme především v zimních měsících na posílení imunity.

Hlíva ústřičná
Hlíva ústřičná je označení pro gurmánskou a zdraví prospěšnou houbu. Čím je pro zdraví tak přínosná? Především díky vysokému obsahu betaglukanů, které v našem těle dokáží aktivovat imunitu. Hlíva má v sobě však daleko větší koktejl blahodárných látek. Najdeme v ní řadu vitamínů, proteiny, stopové prvky, steroly, vlákninu, anebo třeba chitosan, který brzdí vstřebávání cholesterolu a urychluje metabolismus.

Zdůrazňujeme však, že pozitivní účinek konzumace super potravin se projeví až po několika týdnech. Trpělivost přináší růže (a dobrou imunitu). Pokud ale na sobě pociťujete už delší dobu známky oslabené imunity, na nic nečekejte a podpořte ji intenzivním přísunem betaglukanu. Čím vyšší procento účinné látky, tím lépe! Pozor: kvalitní betaglukan se získává z čerstvé hlívy ústřičné, ne ze sušené. Měl by být zpracovaný metodou mikronizace, aby tuto vzácnou látku dokázalo naše tělo beze zbytku využít na posílení obranyschopnosti.

V těchto sychravých měsících zkuste podpořit svůj imunitní systém užíváním přípravku Beta glucan 120+, který kromě vysoce čistého betaglukanu obsahuje také pro imunitu důležité vitamíny C a D.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.