Péče o půdu, květiny, trávník, stromy to vše pomáhá posilovat nejenom tělo ale i naši imunitu. Navzdory tomu jsou zahrádkáři vystaveni nástrahám, které mohou naopak zdraví oslabit.
Každý zahrádkář vám řekne, že pocit, když se jeho ruce dotknou půdu je skvělý a nedá se ničím nahradit. Je to spojení s přírodou, s koloběhem života a úžasnou energií.
Odměna za odměnu
Kromě toho, že nám odměnou bude krásně rozkvetlá zahrada, i náš imunitní systém bude odměněn.
A není to jen pobytem na čerstvém vzduchu. „V první řadě je důležitá rovnováha,“ vysvětlil odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly z bio-chemického laboratoře Natures. Rovnováha podle něj zahrnuje vše od vyrovnanosti mezi pracovním a soukromým životem, aktivitou a odpočinkem, psychohygienu, vyváženou stravu a důležité je i přiměřené stimulování imunity přirozeným způsobem.
Práce na zahradě pomáhá. Dýcháme čerstvý vzduch, jsme více na slunci. Rovnováha dostává šanci.
Nástrahy zahradničení
Aby to nevypadalo jako idylka, práce v zahradě mohou zabrat velké množství času a fyzicky vyčerpávat. Hrozbou může být i poranění při práci, alergické reakce na pyly, bolesti zad a jiných částí těla (především při nesprávném držení těla) a v neposlední řadě musíme být opatrní při manipulaci se zahradním náčiním.
Pomoc můžeme najít v podobě beta glukanů. Ty mohou zmírňovat důsledky, ale do velké míry i předcházet nepříjemným alergickým reakcím. „Jsou to polysacharidy, které stimulují přirozenou imunitní odpověď tím, že působí na několik složek imunitního systému,“ vysvětluje A. Doboly.
Ideální je užívat je preventivně už od konce zimy v podobě doplňků stravy. „Klinické studie dokazují, že k imunomodelačním účinkům beta glukanů patří i podpora produkce látek, které snižují hladinu imunoglobulínu E. Pravidelné užívání výživových doplňků s beta glukanem tak může přispět ke zmírnění alergií a jejich projevů,“ dodává odborník z Natures.
Ideální první pomoc při drobných poraněních
Beta glukany ve formě gelu by měly být součástí výbavy každého zahrádkáře. Pomáhají při regeneraci kůže poškozené sluncem i k rychlejšímu hojení ran, které si můžeme v zahradě přivodit – poškrábáním o keře, pořezáním nebo v případě píchnutí hmyzem. Zhruba od dubna je potřeba počítat i s výskytem klíšťat. Na to vše je ideálním pomocníkem právě Beta glucan Gel. „Ano jedokázané, že beta glukany (konkrétně beta-1,3/6-D-glucan) mají na kůži vysoké regenerační účinky. Urychlují její hojení, pokud byla poškozená nadměrným sluněním, čistícími prostředky nebo i v důsledku radioterapie,“ potvrzuje A. Doboly.
Správný pohyb
Těžkou fyzickou práci doporučujeme dělat na etapy s dostatečným odpočinkem. Při práci bychom se měli cítit dobře. Pokud máme klouby nebo páteř postižené chronickým onemocněním je vhodné používat ortézy, bederní pás a vhodné podložky na zmírnění tlaku. Samozřejmostí jsou ochranné vhodné pomůcky.
Pokud se bolest přihlásí o slovo, měl by to pro nás být signál, že tělo potřebuje pauzu. Přehnaná fyzická aktivita, především pokud nejsme třeba po zimě tolik zvyklý, může vést k dočasnému oslabení imunity, které se v lepší případě projeví „jen“ prochladnutím a v horším případě chytneme jakýkoliv virus, který „jde“ zrovna okolo.
Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Imunita seniorů je jiná než u dětí a dospělých. S přibývajícími léty se organismus opotřebovává a klesá i výkonnost. Organismus seniora je specifický, proto jeho imunita potřebuje jinou podporu, aby se udržela při síle.
Často se stává, že po 65. roce života je tělo člověka stejně zranitelné jako u půlročního dítěte. Neplatí však, že by měl imunitu podporovat stejným způsobem. Složitý systém buněk, které se nacházejí v každé části těla a které navzájem komunikují složitými mechanismy, aby identifikovaly a zneškodnily nepřítele, dodnes není stoprocentně prozkoumán a vysvětlen, ale naštěstí už o něm mnoho víme. „Základním stavebním prvkem imunity jsou bílé krvinky. Mají dvě role, rozpoznat a pohltit cizorodé objekty a zničit poškozené buňky. Jednotlivé druhy bílých krvinek ještě zajišťují komunikaci mezi složkami imunitního systému (tzn. zajišťují regulaci imunitního systému, např. když je třeba zvýšit jeho aktivitu nebo ji snížit po eliminaci nebezpečí), spouštějí produkci protilátek či zánětlivé procesy,“vysvětluje Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické společnosti Natures. Počet bílých krvinek se liší v závislosti na věku, ale také na stavu organismu. Pokud jsme například oslabení předchozí nemocí nebo nedostatkem spánku, je jich méně a také imunita je zranitelnější.
Víme i to, že imunitní systém lidí ve vyšším věku reaguje jinak než v produktivním období života. „V důsledku stárnutí lidského organismu jsou reakce imunitního systému zpomalené, což zvyšuje riziko rozvinutí závažných chorob, komplikovaný průběh jinak běžných infekcí, pomalejší hojení ran a další komplikace,“ potvrzuje MUDr. Martin Petrík.
Doporučení pro seniory
1. Několik rad o jídle
„Mnoho seniorů ztrácí chuť k jídlu, v důsledku čehož hubne a oslabuje svou imunitu. Samozřejmě existuje i skupina seniorů s nadváhou, což je také faktor podlamující imunitu,“ říká MUDr. M. Petrík. Jak z toho ven? Pomáhá zavést si pravidelný režim jídel, den za dnem se pomaličku opět naučit jíst ráno (jogurt nebo pečivo), dopoledne (porci ovoce nebo zeleniny), na oběd (alespoň polévku), odpoledne (např. obložený chlebíček) a večer (teplé jídlo). Porce nemusí být velké, spíše naopak.
Je potřeba si dávat pozor na cukry a tuky (sladké jídlo si dopřejte například pouze v pátek), z masa by měla hrát hlavní roli drůbež a uzené výrobky byste měli omezit na minimum. Naopak, velmi důležitou součástí jídelníčku seniora jsou kyselé mléčné výrobky, které podporují střevní mikroflóru – tolik důležitou pro správné fungování imunitního systému.
2. Důležité doplňky
Ať už jako senior užíváte denně několik druhů léků, nebo máte to štěstí, že žádné nepotřebujete, je důležité dopřát organismu podpůrné látky, které pomáhají imunitnímu systému a v ideálním případě i eliminují některé vedlejší účinky léčiv.
Stále více lékařů doporučuje lidem po 65. roku života užívat přírodní preparáty s obsahem betaglukanu. „Opakovaně se prokazuje, že funguje nejen jako prevence onemocnění, ale pomáhá i imunitnímu systému rychleji zvítězit nad začínajícím onemocněním,“ říká Adrián Doboly, odborník na imunitu z Natures. „V mnoha případech se prokázalo, že spolupracuje s dalšími léčivy, pomáhá zlepšovat jejich efekt a redukovat nežádoucí účinky.“Pro seniory jsou vhodné preparáty s vyšším množstvím betaglukanu – například silnější Beta glucan 240+, který je vhodný pro dlouhodobé pravidelné užívání, obsahuje kvalitní a vysoce účinný betaglukan extrahovaný z čerstvé hlívy ústřičné v kombinaci s vitaminem C a vitaminem D.
3. Zdravý pohyb a dobrý spánek
Přiměřená fyzická aktivita je ve vyšším věku stejně důležitá jako strava. Stačí pravidelná chůze, která dokáže divy. Harvardská studie, které se zúčastnilo více než tisíc mužů a žen, ukázala, že lidé, kteří 5 dní v týdnu věnují chůzi alespoň 20 minut, v průběhu roku stonají až o 45% méně. „Pro lidi, kteří mají oslabenou imunitu, je každodenní chůze velmi prospěšná. Doporučuje se také lidem s hormonální nerovnováhou, protože už při půlhodinové vycházce dochází ke zvyšování tvorby imunitních buněk a k hormonální rovnováze v krvi,“ vysvětluje odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly z Natures.
Aby měla chůze efekt, je potřeba se jí věnovat alespoň třikrát týdně. I dámy a pánové ve vyšším věku, mající určitá omezení pohybu, si jistě dokážou najít vhodnou pohybovou aktivitu: chůzi, cyklistiku či plavání. Blahodárně působí i otužování a masáže. Pravidelná fyzická aktivita podporuje krevní oběh, posiluje svaly a odbourává napětí, stres i pocity smutku.
Po vhodné pohybové aktivitě se zlepšuje i kvalita spánku, se kterou mívají senioři problém.
Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Bolesti při menstruaci zná důvěrně mnoho žen jako něco, co jim pravidelně každý měsíc znepříjemňuje život. Ale i ty ostatní se s bolestí při menstruaci alespoň několikrát za život setkají. Víte, kdy a proč je menstruace bolestivá?
Téměř každá žena vítá svou každoměsíční „návštěvu“ trochu s povzdechem. Ruku na srdce – co je příjemné na tom, že vám z intimních partií vytéká krev, která se občas nepochopitelně objeví i mimo hygienické pomůcky, které používáte? Aby se tak nestalo, potřebujete si každou chvíli odběhnout na toaletu, přičemž musíte přemýšlet, jak ze zásuvky stolu či z kabelky nenápadně vyndat hygienické potřeby tak, aniž by si toho všiml ten nový pohledný kolega. A co si obléci? Raději nic světlého, vždyť „co kdyby“.
Jsou však mezi námi ženy, které každý měsíc sužují první den či dva dny menstruace bolesti – od lehčích, které připomínají slabé křeče, až po tak silné, při nichž dokonce žena není schopna téměř vstát z postele.
Co se děje během menstruace?
Menstruace se začne objevovat v reprodukčním období, tj. v období mezi pubertou a menopauzou. Délka menstruačního cyklu trvá přibližně 28 dní. Menstruační cyklus je tedy proces, během kterého ve vaječnících dozrává vajíčko, které je poté dopraveno do vejcovodu, a pokud není oplozeno spermií, je z těla vyloučeno ven včetně výstelky, která byla v děloze připravena pro případ oplození vajíčka a jeho „uhnízdění“. Právě tato výstelka (endometrium) je v podstatě zdrojem měsíčních krvácení.
Proč je menstruace bolestivá?
Menstruační krev odchází z dělohy přes otvor děložního čípku. U žen, které ještě nerodily, lze krček dělohy přirovnat k válci, přes jehož střed někdo provrtal dlouhý úzký otvor. Tudy musí krev odtéci. Kanál děložního čípku se vlivem hormonů během menstruace trochu rozšíří, což však žena může pociťovat bolestivě. Jako hlavní příčina se uvádí dlouhodobé bolestivé stažení (kontrakce) svaloviny dělohy. Mohou za to hlavně hormony. Jelikož žena po hormonální stránce dozrává až po prvním porodu, právě po něm se hladina hormonů většinou „ustálí“ a bolestivá menstruace obvykle mizí. Proto může být úspěšným řešením problému bolestivé menstruace i užívání antikoncepce (samozřejmě ne pro ty nejnižší věkové skupiny), které dokáže účinně ovlivnit hladiny hormonů, a tím eliminovat bolesti během menstruace. Ale před nasazením antikoncepce je důležité projít důkladným vyšetřením, aby se eliminovala možnost, že jsou bolesti způsobeny nějakým onemocněním. Současně pokud se k užívání antikoncepce přistoupí, je důležité (nejen pro omezení bolestivé menstruaci) užívat preparát pravidelně ideálně ve stejný čas, nevynechávat a při nutnosti vysazování antikoncepce dodržet předepsaný postup.
Aktivní péče o intimní partie ženy
Hormonální nerovnováha, která je většinou hlavní příčinnou proč je menstruace bolestivá, pokud není řešena – může díky ní v kombinaci např. se špatnou hygienou, oslabenou imunitou či narušení vaginální mikroflóry, docházet i k poševním zánětům. Předcházet těmto gynekologickým potížím lze jako prevence ale i v případě již problémům se svěděním, podrážděním a obecně vaginálním diskomfortem vám pomůže beta glukan (výtažky z hub hlavně hlívy ústřičné). Mají pozitivní účinek na imunitu a tím tělu pomáhají proti negativním vlivům infekce.
Co pomůže?
Přímo při menstruaci, pokud nechcete užívat antikoncepci, se nabízejí léky na tlumení bolesti – váš lékař vám poradí, které jsou nejvhodnější. Nechcete-li užívat prášky na bolest, zaměřte se na doplněním vitamínů a minerálů, které tělo v tomto vyčerpávajícím období potřebuje.
Pomoci však může i:
užívání bylinkových čajů, ale i speciální směsi bylinek určené právě pro tyto případy,
zdraví a vyvážená strava, která zajistí správné vyprazdňování střev, což jinak může menstruaci komplikovat
dostatečný pitný režim
pravidelný pohyb, cvičení a sport – hlavně v období mimo menstruaci
během menstruace mohou pomoct i teplé obklady na oblast břicha (termofor, nahřátý ručník), teplá sprcha, pití teplého čaje, příp. i malá sklenička alkoholu (to vše rozšiřuje cévy a zároveň relaxuje svalstvo),
můžete vyzkoušet i alternativní způsoby léčby, např. akupunkturu.
Prevence
Při menstruaci by měla žena dbát na zvýšenou hygienu, například v případ možnosti i opakovaně během dne si intimní oblast osprchovat, aby se zbavovala zbytků krve a předešla i případným zánětům.
Jako prevenci a pro podporu vaginální rovnováhy se nabízí „zázračný“ beta glukan. Vaginální čípky Femiglucan s obsahem beta glukanu pomůže vyřešit vaše problémy se svěděním, podrážděním a díky obsahu kyseliny hyaluronové i se suchostí. Chválí si je i ženy s chronickými gynekologickými záněty. Pokud vás trápí vaginální diskomfort, tyto čípky jsou pro vás ideální.
Stres a snížená imunita se může projevit jakýmikoliv druhy onemocnění včetně těch ženských. Menstruační cyklus je ukazatel správně a zdravě fungujícího těla. I proto je potřeba udělat v případech jakýchkoliv změn vše pro jeho stabilizaci cyklu a návrat k normálu.
Během menstruace je žena náchylnější k nastydnutí močových cest, které nejen komplikuje průběh cyklu, ale je také velmi nepříjemné. V zimě proto dbejte na teplé oblečení. V zimě je také častější zánět vaječníků, který způsobují bakterie přenášené pohlavním stykem.
Zajímavosti o menstruaci
Zima a zimní měsíce mají negativní dopad na menstruaci a zhoršují její průběh.
Zhruba v polovině menstruačního krvácení dochází k oslabení svalů a těla celkově.
Během menstruace se vám může proměnit hlas. Ten se po skončení krvácení vrátí zpět do normálu.
Že nemůžete otěhotnět během menstruace? Je to mýtus. K oplození může dojít, protože vajíčko ještě nemuselo opustit tělo.
Kdy jít k lékaři
Pokud bolesti při menstruaci doprovází silné a nepravidelné krvácení nebo jsou velmi silné a trvají několik dní. Lékaře navštivte, i pokud se krvácení objevuje i mezi menstruacemi.
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Kde se vzalo, tu se vzalo a vaše dítko má zarudlé svědící ložisko na tváři a nejčastěji pak kolem pusinky? A vy nevíte, co s tím. Je to pouze onen lidově nazývaný lišej, nebo vaše dítě trápí vážnější kožní onemocnění? Co na lišej u dětí?
Jako lišej se označuje ohraničené zarudlé ložisko, které bývá pokryto šupinkami kůže nebo drobnými pupínky či prasklinkami a občas svědí. Nacházet se může kdekoli na těle, ale nejvíce se s ním setkáváme na obličeji. Často s ním právě bojují maminky malých dětí, u kterých lišeje vznikají nejčastěji hlavně v zimních měsících.
Co lišej způsobuje?
Obecně jde o vyvolanou reakci kůže na dlouhodobější dráždění, jak mechanického původu, tak chemického původu nebo kombinaci obojího.
U dětí to nejčastěji bývá spojeno s mechanickým „třením“ místa pokožky a slinami, hlavně pak na obličeji. Konkrétně tedy např. při rýmě, kdy děti neustále olizují tekoucí rýmu z nosu. Dále pak přechody z tepla do zimy, které způsobují vysoušení rtů, které děti často řeší mechanickým zvlhčováním = olizováním se. V neposlední řadě pak především u malých dětí může lišej vyvolat nadměrné slinění díky růstu zoubků, vlhko a chemické procesy zasychajících slin pak reagují s kůží.
Co s lišejem?
Pokud není původ lišeje závažnější, měli bychom si vystačit s domácí péčí.
Je třeba:
pleť jemně, ale důkladně čistit, ideálně přírodními produkty, které zklidňují namáhanou pleť
nepoužívat dráždivé pleťové přípravky, zejména ne ty s alkoholem,
používat pouze kosmetiku určenou pro citlivou pleť, a ještě lépe produkty obsahující beta glukany pro zvýšení hojivosti
pokud jsou zasaženy rty a jsou suché a popraskané, mazat je velmi často balzámem na rty, ideálně opět s rejuveneračními účinky – např. Rejuvenator Balsam
Co na lišej u dětí?
Jak je již všeobecně známo, beta glukany, mají příznivé účinky zejména při posilování imunity a obranyschopnosti organismu. Proč je tedy nevyužít i při budování imunity pokožky?
“Beta glukany v kosmetice zlepšují obranné mechanismy pokožky, zvyšují její ochranu před vnějšími vlivy, UV zářením, zlepšují metabolismus kůže, pomáhají rychle regenerovat a hojit poškození a rány.” vysvětluje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.
Na trhu jsou revitalizační gely s beta glukany, které jsou určeny pro každý typ pleti a při využití jejich pozitivních účinků neexistují žádná omezení týkající se věku nebo pohlaví. Kromě toho mohou být používány dlouhodobě.
S čím lišej nezaměnit?
Pokud dodržujete uvedená doporučení výše a „lišej“ stále nemizí, je možné, že nejde o obyčejný lišej. Podobně se na pleti totiž může projevovat i mykóza vyvolaná působením kvasinek či hub nebo také ekzém, který ale bývá často daný genetickou predispozicí. Oboje uvedené je pak ideální řešit již s lékařem, který stanový přesnou diagnózu a následnou léčbu, v případě ekzému je léčba často formou krémů s kortikosteroidy, které nejsou volně dostupné.
Pokud naše dítě tedy trápí „pouze obyčejným“ lišejem, je ideální snažit se omezit původce vzniku – u malých dětí (ač víme, že je to občas nadlidský úkon) tedy především:
olizování se
slintání – zvyšuje ho i např. dudlík
utírání, případně odsávání – hlavně „vodových“ nudliček z obličeje a tváří
především v chladném počasí nenechávat ani slzičky
„A zvýšit péči a hygienu o pleť dětí, omývat speciálními mýdly na kožní defekty, a především v zimních měsících používat regenerující a revitalizují produkty, ideálně s beta glukany, které chrání pokožku a utvoří ochranou bariéru před vlhkem. Jako prevenci, při chladném nebo větrném počasí bych doporučil chránit pleť jemným, neiritujícím mastnějším krémem a rty již zmiňovaným balzámem.“ uzavírá A.Doboly z Natures.
Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Nosit roušku nebo respirátor se stalo neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života a konec konců i zevnějšku. I když je náš vzhled druhořadý, protože prioritou je funkce roušky či respirátoru, přeci jen určitý problém nastává, pokud jste majitelem citlivé pokožky. Jak pečovat o pleť pod rouškou?
Každodenní nošení ochranných pomůcek může u lidí s citlivou nebo problémovou pokožkou vyvolat vyrážku z roušky či celkově zhoršení stavu pleti. Často může také dojít k zapaření pokožky, díky tření kůže o roušku k podráždění, v obou případech pak následuje množení patogenů, a to pak oslabuje přirozenou obranyschopnost pokožky. Nejvíce trpí pokožka se sklonem k akné.
Jaká je třeba péče o pleť pod rouškou?
Pleť pod rouškou správně „nedýchá“ – ideálně proto, pokud vám to situace dovolí, max. po dvou hodinách nošení roušky, ji alespoň na 5 minut sundejte a pleť vyvětrejte.
Pod roušku nepoužívejte make-up ani žádnou další dekorativní kosmetiku. Pravidelně (i několikrát denně) používejte vhodný krém. Ten by měl pokožku především hloubkově vyživit a dodat ji potřebnou hydrataci a regeneraci. Dermatologové ale radí vyhýbat se hutným krémům s ochranným faktorem, pod kterými pleť nedýchá.
Omezte make-up
Roušky mají v této době i jednu výhodu, dovolují nenosit make-up, a to vítají dermatologové. Pod rouškou se potíme, mastnota, pot a make-up nedělají pleti dobře. V případě, že make-up nosit přesto chcete, je dobré pleť několikrát za den omýt micelární vodou a použít dvojité odličování tak úspěšné v korejské kosmetice (která má koneckonců s nošením roušek a dopadem na pleť větší zkušenosti). Dvojité odlíčení se zakládá na použití odličovadla s olejovou bází, které nejprve odstraní make-up a mastnotu z obličeje, odličovadlo na bázi vody pak smyje zbytek nečistot. Je důležité myslet na to, že všechny přípravky by měly být co nejšetrnější.
Způsobuje rouška či respirátor akné?
Jednou z obav, které mohou nastat při nošení roušek na obličeji, může být výskyt nedokonalostí na obličeji. Pamatujte, že pokožka má přirozenou bakteriální flóru. V důsledku nižšího množství kyslíku rostou a množí se bakterie. Díky zvýšené vlhkosti, zejména u lidí se sníženou imunitou, se mohou pak také vyvinout kožní mykózy.
Problémy se změnami pleti a zvýšeným výskytem akné díky nošení roušek teď řeší velmi mnoho lidí, nejen z řad zdravotníků1)– problém je to do takové míry, že bylo vynalezeno nové slovo popisující akné z nošení roušky: maskné.
Jak tedy můžeme snížit rizika vzniku maskné?
roušky a respirátory nosme jen po dobu kdy je to opravdu nutné
roušku či respirátor často vyměňujme
vždy používejte ochranný krém na obličej
když přijdete domů, omyjte pokožku jemnou pleťovou vodou, která obnoví její správné pH a následně ji ošetřete krémem a nechte volně dýchat
Beta glukany pro kůži
Klinické studií 2),3) potvrzují příznivé účinky beta glukanů, zejména při posilování imunity a obranyschopnosti organismu.
“Beta glukany v kosmetice4) zlepšuje obranné mechanismy pokožky, zvyšují její ochranu před vnějšími vlivy, UV zářením, zlepšují metabolismus kůže a tím i zpomalují její stárnutí,” vysvětluje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures. “Pomáhají rychle regenerovat a hojit poškození a rány a při dlouhodobém používání – minimálně 8 týdnů – pomáhají také redukovat jemné vrásky.”
Na trhu jsou revitalizační séra s beta glukanem s bio panenským kokosovým olejem, omlazující noční krémy s rostlinnými oleji, včelím voskem a panthenolem nebo regenerační gely.
Tyto přípravky jsou určeny pro každý typ pleti a při využití jejich pozitivních účinků neexistují žádná omezení týkající se věku nebo pohlaví. Kromě toho mohou být používány dlouhodobě.
Jak beta glukany pomohou v péči o pleť pod rouškou?
hydratují pleť do hloubky
regenerují a revitalizují
chrání pokožku, podporuje tvorbu kvalitního epitelu
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Biohacking je komplexní přístup k optimalizaci naší stravy, spánku, pohybu, mentálního nastavení i našeho prostředí. Tím, že „hackneme“ tělo, se stáváme zdravějšími, efektivnějšími a žijeme ve větší rovnováze. Jde tedy o soubor změn, které musíme provést v našem životním přístupu a tím zlepšit svůj potenciál.
Pojem biohacking je ale velmi široký. Začíná u lidí, kteří si každé ráno dopřejí šálek kávy s máslem a olejem, jinak také nazývané jako „bulletproof coffee“. Patří sem i jedinci, kteří mají v těle implantované čipy, a skončit můžeme až u kutilů, kteří používají domácí soupravy pro analýzu DNA.
Cíle jsou různé, například lepší zdraví, více energie, lepší paměť, lepší výkonnost mentální i fyzická, efektivnost, dlouhověkost. I proto je biohacking hojně využíván profesionálními sportovci a úspěšnými podnikateli.
Než začnete s biohackingem
Předtím, než začneme se změnami, je dobré si nastavit tzv. baseline. Takový přehled toho, kde jsme teď = začátek, odkud vycházíme. Je motivující vidět, kde jsme byli na počátku a kde budeme např. za měsíc, dva. Než tedy člověk začne přidávat nějaké byliny, doplňky stravy, meditace, dýchací techniky, otužování či cokoliv jiného, je potřeba nejdříve identifikovat stav, kde jsem abychom po započnutí půstů, eliminace některého jídla, přidávání bylin nebo výživových doplňků, věděli, jak na to tělo reaguje. Každý z nás jsme jiný, a proto je měření a sebe-pozorování velmi důležité.
Rozdělení biohackingu
Stejně, jako má biohacking mnoho definic a přístupů, má i mnoho podob. Základními jsou – nutrigenomika (jídlo), DIY biologie (experimenty biomediců sami na sobě), body hacking neboli grindering (technologická modifikace těla – implantáty, čipy).
Biohacking na doma
Zaujal vás biohacking a chtěli byste zkusit jednoduchou verzi praktikovat sami v pohodlí domova? Žádný problém! Našli jsme hned 4 tipy čím jednoduše začít a zvýšit svou produktivitu!
Káva dělá den
Kofein je známý jako nakopávač. Šálek černé kávy nebo zeleného čaje dokáže dokonale odstartovat den, a navíc pročistí vaše tělo díky blahodárným antioxidantům.
Dávejte si dávky kofeinu každý den ve stejnou dobu a veďte si deník o tom, jak se cítíte během několika minut nebo hodin poté. Cítíte se více soustředění? Nebo snad úzkostní a unavení? O pár dnů později zkuste dávku upravit. Takhle pokračujte, dokud nenajdete ideální množství v přesně daný čas, které nejlépe vyhovuje vašemu tělu.
Eliminační dieta
Ta spočívá v tom, že ze své stravy vyřadíte určitou potravinu nebo skupinu potravin, které pak pomalu znovu do jídelníčku vrátíte. Důležité je při tom pozorovat, jak tato určitá potravina nebo skupina potravin ovlivňuje vaše tělo. Tato metoda bude výhodná, pokud se domníváte, že máte na něco možná alergii.
To prozradí nepříjemné symptomy, které s vyřazením potraviny ustupují a po návratu do jídelníčku vás opět začnou trápit. Nejčastěji to bývá bolesti břicha, únava či zažívací potíže.
Slunce
Světlo ze slunce vám může pomoci nejen se špatnou náladou, ale i se zlepšením vašich kognitivních funkcí1)2). Snažte se každý den si udělat pár minut jen pro sebe a sluneční paprsky. Uvidíte, že si po pár dnech všimnete pozitivních změn i díky přísunu vitamínu D.
„Hnacím motorem imunity je vitamín D, který má po zimě až 50% populace akutní nedostatek. Nejen na podzim a v zimě, ale v průběhu celého roku doporučuji užívat výživových doplňků s obsahem vysoce účinného beta glukanu z čerstvé hlívy ústřičné v kombinaci s vitamínem D a C,“ vysvětluje náš odborník na imunitu z Natures, Ing.Adrián Doboly.
Přerušovaný půst
To je druh diety, která stojí na tom, že se stravujete pouze v předem určenou dobu. Zbylou část dne hladovíte. Přerušovaný půst může vypadat například takto: Jíte pouze po dobu osmi hodin od 12:00 do 20:00, a poté od 20:00 do 12:00 následujícího dne hladovíte. Půst můžete zařadit třeba jen několikrát v týdnu.
Jezte zdravě – dostatek ovoce a zeleniny, pestrost a lehkost jídel je také klíčem proti únavě
Vitamíny – pomozte svému imunitnímu systému a dopřejte si každodenní koktejl vitamínů, které nemáte z přirozených zdrojů a kvalitního mikronizovaného beta glukanu z čerstvé hlívy ústřičné
Přerušovaný půst může mít hned několik osvědčených výhod:
Přerušovaný půst ovšem není vhodný pro všechny. Chronicky nemocní, cukrovkáři a těhotné ženy by se mu měli raději vyhnout.A pokud vám nedělá dobře, poraďte se před pokračováním s lékařem.
Biohacking je kouzlení s lidským tělem. Opravdu vám může dopomoci k tomu, abyste zvýšili svoje výkony na maximum. Skýtá ale také mnoho nebezpečí, pokud se provádí neodborně. Naše tipy si vyzkoušejte ale řiďte se vždy rozumem a poslouchejte své tělo!
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Je chladová terapie a otužování hit, který za chvíli pomine? Nebo je to způsob, jak dlouhodobě udržovat zdravý životní styl? Vzhledem k sociálním sítím, které jsou plné fotek celebrit nořících se se ztuhlými úsměvy do řek a rybníků, bychom si mohli myslet, že jde jen o boom, který zase odezní. Ale chlad může být váš denní přítel, pokud jej začnete správně využívat.
Je fyziologicky dokázáno, že máme mnoho genů, které jsou připraveny na chlad, jenže my je nespouštíme. Žijeme v převážně přetopených místnostech, když si sedneme do auta i tam máme puštěné topení na plno. Vědecké studie 1)2) potvrzují velkou řadu pozitivních efektů, které má chladová terapie na zdraví člověka. Pobyt v chladu je jednou z nejúčinnějších forem budování „lepšího já“ a nejde jen o podporu imunity, prokrvení organismu, které úzce souvisí s funkcí orgánů (mozku, metabolismu ale i např. pohlavních ústrojí), ale také zlepšení duševního zdraví, boje proti depresím a celkovou pohodu člověka.
Jak se tedy začít vystavovat chladu?
Místo tradičního slova “otužování” se aktuálně spíše používá výraz “chladová terapie”. Základem pro započnutí chladové terapie je, že by měl být člověk v pohodě – jak psychicky, tak fyzicky. Jde o to si to užít, pokud tedy nejste ve svém těle, raději otužování odsuňte.
Proces by měl být postupný a pravidelný. Pokud budete prováděna chladová terapie venku – nedělejte ji sami! Bezpečnější je být s někým pro případ náhlé zdravotní komplikace, nebo pokud byste se dostali do nebezpečí kvůli ledu. Při sprchování by se mělo začínat od nohou a postupovat směrem nahoru – k srdci. Stejně, jako když vstupujete do vody.
Tři hlavní kategorie chladové terapie
vodou
ledem
vzduchem
Začínáme s vodou či ledem
Na úvod si studenou vodou umyjte ruce a obličej v umyvadle. Když je voda dostatečně studená, měli byste cítit, jak se Vám lépe přemýšlí a jste svěží.
Dalším krokem, jak si můžete postupně zvykat na chlad je ponořit si ruce po předloktí a případně i nohy do kyblíku s ledem nebo si je ve sprchovém koutě osprchujte proudem ledové vody. Stačí 20 sekund a máte splněno! Chladná voda by měla být příjemný prožitek od začátku do konce. Bez křečí a nepříjemných pocitů. Prvně asi přijde teplotní šok, to je normální. Cílem je se naučit v chladu uvolnit. Jako každý správný trénink, by i studená sprcha měla být postupná.
Koupání venku aneb ledový ponor
Nelze komukoliv doporučit, aby se šel v zimě koupat do zamrzlého jezera – sice nezáleží na pohlaví ani věku, avšak je nutné přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Určitě doporučujeme podstoupit nejdříve „domácí studené sprchování“ od konečků prstů postupně každý den až sprchu celého těla. Pak, až budete připraveni, se můžete klidně vrhnout na vysekávání ledu na rybníku.
Před vstupem do vody, je vhodné svaly předem trochu rozcvičit, prokrvit a zahřát. Pár dřepů, výskoků, kliků stačí. Stejná krátká rozcvička by měla přijít i po vylezení z vody. Po proceduře se rychle otřete ručníkem. Samotné otírání je masáž, která kůži prokrvuje. Prokrvená pokožka tlumí chlad. Pro správný postup doporučujeme nastudovat si Wim Hofovu metodu, který zná způsob, jak ovlivnit vlastní myšlení a překonat pocit zimy.
Ledový vzduch Klasickým způsobem otužování vzduchem je procházka v zimě bez bundy či s minimem oblečení. Předpokladem k přežití člověka jako jednotlivce i biologického druhu je adaptace (přizpůsobení) na vnější nepohodlí. Čím více se mu dokážeme přizpůsobit, tím jsme odolnější a zdravější.
Studený vzduch má účinky stejné jako voda. Jen pomalejší. Voda je 25x vodivější, takže z vás vytáhne teplo 25x rychleji než vzduch o stejné teplotě. Vyjděte se smetím bez bundy, na dvě minuty – obejdete dům a jste zpět. [AD1] Avšak ti, kteří trpí na blokaci páteře nebo ofouknutou krční páteř, by si měli tyto problematické partie chránit. Vhodným oblečením pro výše uvedené „vyběhnutí” během chladného, větrného počasí je neprofouknutelná flísová vesta, šatek nebo šál a případně i čepice, ale rukávy či nohavice mohou být krátké. Takto si užijeme chladu, avšak bez rizika prochladnutí. Postupně můžete čas, který strávíte venku, prodlužovat.
„Stejně jako se chodí do tmy (senzorická, vizuální deprivace), tak vás obohatí tepelný diskomfort, který spolehlivě přitáhne mysl do „tady a teď“ – mysl nemá kam utéct – pokud bude bloudit nebo odbíhat, bude vám zima a tím rychle zjistíte, že nejste “tady a teď”, říká Libor Mattuš, certifikovaný neuro-jazykový kouč, který chladovou terapií provedl v posledních šesti letech osobně několik stovek lidí.
Jaké má přínosy chladová terapie pro organismus? Výrazně snižuje či ovlivňuje:
sníženou funkcí kardiovaskulárního systému (mrtvice, srdeční selhávání)
zlepšení pleti, ta díky prokrvení zůstává po potírání ledem krásně svěží a čistá
zlepšení nálady, prevence a případná léčba depresí 3)
zvýšení mozkové aktivity, zlepšení paměti
posílení pevné vůle, vytrvalosti a trpělivosti
lepší funkce pohlavních orgánů díky prokrvení a vyšší produkci testosteronu
testosteron má vliv i na spalování tuků a zpevnění těla
může mít roli ve zmírnění alergie
pozitivní dopad na svaly a klouby – menší výskyt chronických bolestí
Rizika terapie chladem a nejčastější chyby
Nejčastěji jde o podchlazení, které kromě fyzické teploty totiž ovlivňuje i duševní schopnosti, a proto lidé topící se v ledové vodě často odmítají pomoc. V danou chvíli totiž vůbec netuší, že jsou v nebezpečí. Někdy zimu ani necítí.
Dalším rizikem jsou omrzliny. I kůže si na extrémní podmínky musí zvykat postupně. Omrzliny se vyskytují nejčastěji na rukou a nohou, lehko omrzají také obličejové části – tváře, noc, uši, rty – malé bolestivé rány, které se hojí pomalu.
Otužování dětí
Systém otužování nevymysleli lidé, ale sama příroda. Kdysi byl takovýto kontakt s přírodním prostředím pro lidstvo normálním každodenním způsobem života. Kráčeli jsme naboso, umývali jsme se studenou vodou, nebáli jsme se slunka a větru. Dnes je to dlouhodobý proces, který pokud se přeruší, člověk se vrátí do bodu nula. Organismus si velmi rychle odvykne a je třeba zase začít krok za krokem znovu.
„Pokud chcete začít budovat u dítěte odolnost, nejjednodušším a nejběžnějším způsobem je začít s chladovou terapií vzduchem. Vhodné je učit děti spát při otevřeném okně, což zlepší i kvalitu spánku. U většiny dětí se doporučuje ranní rozcvičky na zahradě, terase či balkóně v lehkém oblečení,“ doporučuje náš odborník na imunitu Adrián Doboly z Natures. Při otužování vzduchem při pobytu venku musíme dávat pouze pozor, aby dítě neprostydlo. Oblečení musí být přizpůsobeno klimatickým podmínkám a je třeba začít po malých dávkách – ideálně již na podzim. „Určitě nesmíme děti začít otužovat, pokud jsou nastydlá nebo velmi unavená. Pokud chtějí dospělí naučit své děti podstupovat chladovou terapii, musí jim jít příkladem, ideálně se tedy otužovat s nimi,“ dodává A. Doboly.
„Otužování mimo jiné pomáhá lépe snášet výkyvy počasí a jeho extrémy. Nejlépe v kombinaci se saunováním, ale to se doporučuje až větším dětem,“ pokračuje A. Doboly. Zároveň však upozorňuje na to, že bezprostřední součástí zdravého životného stylu, ke kterému chladová terapie patří, je zdravá a vyvážená strava a přiměřená fyzická činnost. Otužování zlepšuje funkci imunitního systému – v krvi se zvyšuje hladina cytokinů a bílých krvinek. Pokud je tento proces pravidelný, urychluje imunitní reakci.„Ruku v ruce proto s otužováním, vyváženou stravou jde doplnění podpory imunity vhodnými doplňky stravy, kterými jsou imunomodulátory,jako jsou beta glukany.Důležitým stavebním prvkem imunity jsou makrofágy a NK-buňky, buňky,které rozpoznávají a ničí poškozené buňky. Je prokázáno, že beta glukany regulují a posilují nejen makrofágy, ale i další buňky zodpovědné za správné fungování imunity,” vysvětluje A. Doboly.
Chladová terapie dětí vodou by měla probíhat hravou a nenásilnou formou, stačí například začít tím, že dítě na závěr koupání osprchujete vlažnou vodou (okolo 30 – 34oC) a následně hned vysušíte ručníkem. Po několik dní postupně snižujete teplotu vody vždy o 1oC a v průběhu jednoho až dvou měsíců byste měli dosáhnout otužovací teplotu vody 20oC. „Děti nemají dovyvinutou termoregulaci, otužování teplotním šokem tak malý organismus může dokonce poškodit. Raději než brát děti do ledové řeky, vystavte je venku chladnému vzduchu, nepřetápějte místnosti a doma je sprchujte postupně vlažnou a pak až si zvyknou tak studenou vodou. Jen nedoporučuji provádět před spánkem – stejně jako dospělé, tak i děti studená sprcha „nakopne“ radí na závěr Adrián Doboly.
Speciální léčba chladem – kryoterapie
Když už nastanou problémy s klouby, ať už zánětlivým onemocněním nebo chronickým při artróze, pomůže kryoterapie. Při této rehabilitační a léčebné metodě je člověk vystaven na krátkou dobu extrémně nízkým teplotám (-110 °C až -170 °C). Receptory těla na tyto podmínky zareagují a pošlou do mozku signál, jenž vyplaví endorfiny – látky, které tiší bolest. Poté bezprostředně následuje pohyb, díky němuž se lépe rozproudí krev, zrychlí se regenerace a odtékají škodlivé látky.
Ať už si vyberete jakoukoliv variantu chladové terapie, postupujte krok za krokem, nepospíchejte, poslouchejte své tělo a jeho reakce.
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Které potraviny jsou vhodné pro náš mozek – o některých víte, u jiných vás to překvapí
S příchodem jara obvykle všichni řešíme očistu těla. Kdo chce prospět žlučníku, ten omezí kořeněné a mastné jídlo. Na detoxikaci trávicího systému je zase dobré dopřát si vlákninu a kysané zelí, případně různé čaje. Po které potravině ale sáhnout, když chceme mít v kondici mozek?
Pokud nevíte, rádi se s vámi podělíme o tipy na potraviny, které vám pomohou zlepšit paměť a podpoří vitalitu vašeho mozku.
S těmito tipy váš mozek omládne
Kyselina listová je elixírem mládí pro mozek Kyselina listová je pro mozek opravdu důležitá. O její dostatek pro své děti by se měly postarat už nastávající maminky – již několik měsíců před plánovaným otěhotněním je dobré začít s přísunem této vzácné látky.
V USA je mouka povinně obohacená kyselinou listovou. Statistiky říkají, že po zavedení fortifikace mouky kyselinou listovou se zabránilo 50-70% poruch neurální trubice, které vedou k potratům, rozštěpům páteře, předčasnému odloučení placenty, malformacím a poruchám mozku plodu atd.
V Evropě zatím povinná fortifikace potravin kyselinou listovou zavedená není, proto doporučujeme ji začít brát již před těhotenstvím a doplňovat jak v jeho průběhu, tak následně i při kojení. Pozor však na doporučenou denní dávku, ta by se neměla překračovat.
Ve kterých potravinách se kyselina listová běžně vyskytuje? Kyselina listová přispívá také ke správné funkci imunitního systému. Najdeme ji v čerstvé zelenině, hlavně v petrželce a pažitce, ale také v květáku, brokolici, v kvasnicích, luštěninách, nebo třeba játrech.
Kyselinu listovou si můžete kromě potravin dodat do těla také prostřednictvím doplňků stravy. Ideálně ji zkombinujte i s další látkou, například s betaglukanem z čerstvé hlívy ústřičné.
Má tvar mozku a také mu prospívá – ořech Mezi další potraviny patří například vlašský ořech, který tvarem mozek připomíná. Ořechy obsahují nenasycené mastné kyseliny, které mají blahodárný vliv na mozkovou činnost a lidskou psychiku jako celek. Nejlepší je jíst ořechy čerstvé, nesolené, nepražené.
Chcete-li osvěžit paměť, nezapomínejte na borůvky Skvělé účinky na kondici mozku mají třeba také borůvky, které jsou (spolu s ostatními bobulovinami) silnými antioxidanty, mají protizánětlivé účinky, a najdeme v nich také vitamíny K, C a vlákninu. Látky v nich obsažené působí na hypotalamus a chrání naše paměťové buňky, což je podstatné např. jako prevence proti Alzheimerově chorobě.
Věděli jste, že borůvky pomáhají i proti depresi? Flavonoidy, které se v borůvkách také nacházejí, zase pomáhají při zlepšovánípsychického stavudospělých i dětítrpícíchdepresíatobez nepříznivýchvedlejších účinků. Borůvky však také posilují naši imunitu, podpoří vás při chřipce, angíně, pomáhají regulovat vysoký krevní tlak.
Zdraví prospěšná je i konzumace ryb Doporučuje se konzumovat ryby (ideálně mořské – například lososa, sardinky, tuňáka či makrelu) alespoň dvakrát týdně. Mořské ryby jsou totiž bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin (DHA a EPA), které mají pozitivní vliv na mozek.
Lepší je pochopitelně vybrat si kvalitní ryby z volného moře. Ty, které jsou chované v sádkách, obsahují prospěšných látek daleko méně, o to více však budou mít tuku. Optimální jsou například sardinky, které jsou dobrým zdrojem omega-3 a nedají se chovat v sádkách.
Naše babičky a povinná lžíce oleje… existují i lepší způsoby Ne nadarmo trápily předchozí generace své děti konzumací rybího oleje, jehož rybí pachuť tehdy ještě nebyla technologicky dořešena. Pokud se dětem či dospělým konzumace rybího oleje příčí, v dnešní době není problém najít kvalitní doplněk stravy, s přijatelnými senzorickými vlastnostmi (zejména pro děti). U dospělých jsou to převážně měkké kapsle, které se jen spolknou a je hotovo .
Kromě vhodných potravin je však důležitý i psychický a fyzický trénink, zdravý životní styl, sociální kontakty, zájem o vše nové a pozitivní mysl
Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Jak správně podporovat obranyschopnost dítěte po celý rok
Oslabená imunita u dětí je často něco, co začneme registrovat, až když nastanou výraznější komplikace. Dnešní dítka mají často nedostatek pohybu, málo spánku, stravují se nezdravě a na vzduchu tráví pár minut denně. Přinášíme vám tipy, jak svému dítěti podporovat zdraví celoročně.
Jaké podněty potřebuje imunita každého dítěte, aby se mohla správně vyvíjet? – setkávat se a hrát si s jinými dětmi (které zrovna nejsou nemocné) – přiměřený pohyb (do toho naštěstí malé děti nemusíme moc nutit) – vyvážená strava, obsahující vitamíny, stopové prvky a vlákninu – dostatečný pitný režim (bez zbytečně přidaného cukru nebo kofeinu např. v colových nápojích) – otužování (stačí občasná vlažná sprcha, přiměřené oblečení, pobyt a hlavně spánek v nepřetápěních místnostech) – správná hygiena, zejména správné mytí rukou před jídlem či po návštěvě toalety – dostatek spánku
Jak posílit dětskou imunitu na jaře? Obranyschopnost je na tom na konci zimy, respektive na začátku jara, vždy nejhůře. Tělo je doslova vyčerpané všemi nemocemi, které kvůli chladnému počasí prodělalo, a počasí přitom ještě organismu moc nepomáhá. Teplé dny se prosazují jen pomalu, v zelenině a ovoci už není mnoho vitaminů a slunce ještě nemá sílu. Je dobré podpořit dětský imunitní systém betaglukanem, který mu pomůže chránit se před nemocí, viry a jarním nachlazením či alergiemi.
Čerstvý vzduch a sluníčko udělají své Snažte se s dětmi trávit také každý den alespoň 30 minut venku, nejlépe v přírodě nebo v parku. Čerstvý vzduch je důležitý pro dýchací ústrojí a na slunci (byť mírném) mohou děti čerpat vitamín D. Nízká hladina vitamínu D v těle bývá totiž označena za jeden z hlavních důvodů respiračních problémů.
Léto a dětská obranyschopnost Letní měsíce jsou úžasné v tom, že děti mají spoustu volného času, kdy se mohou pohybovat venku, podnikat různá dobrodružství, ochutnávat výpěstky ze zahrádky plné vitamínů a také si do sytosti užívat již zmíněný vitamín D, který je nezbytný pro zdravé fungování imunitního systému a tvorbu protilátek.
O imunitě se nejvíce píše v jarních a zimních měsících. Obranyschopnost je však zapotřebí podporovat i v létě. Také během slunečných dnů na nás totiž číhají různé nástrahy, například prudké střídání teplot nebo klimatizace. Když ale dětské zdraví pečujete celý rok, chřipky a virózy, které se objevují hlavně s podzimem, si na nás tak snadno nepřijdou…
Podpora zdraví nejmenších je na podzim obzvlášť důležitá Prázdniny skončily a se začátkem září bývá pro dětskou obranyschopnost bývá nástup do kolektivu (školky či jeslí) obvykle zatěžkávací zkouškou. Ne zřídka se stává, že každý měsíc prodělá vaše dítko nějakou formu nachlazení.
Kdy nechat dítě doma a kdy jej poslat do kolektivu? Lehký kašel a rýma jsou u dětí běžné a není důvod se znepokojovat. Výraznější a častější kašel či zbarvený hlen při rýmě však už naznačují přítomnost infekce a tehdy je vhodné dítě nechat doma. Nejenže může nakazit ostatní děti v kolektivu, ale k již existující, i když mírné infekci se mohou přidat další.
Dětská imunita v zimě V zimě bývá daleko méně příležitostí k pohybu venku, proto se v tomto ročním období zaměřte hlavně na kvalitní stravu – ta by měla sestávat převážně z čerstvých potravin plných živin, a ne z polotovarů. Namísto pizzy a hranolků zkuste děti naučit na teplé polévky, ovesné kaše, zapečenou zeleninu, oříšky a podobně.
Odborníci doporučují i otužování. Neznamená to, že budeme dítě koupat ve studené vodě, ale občasná vlažná sprcha, saunování a hlavně přiměřené oblečení a pobyt v nepřetápěných místnostech nám udělají obrovskou službu.
Pomoc z lékárny Dětskou imunitu je také dobré podpořit vhodnými preparáty, které podporují obranyschopnost organismu a zároveň urychlují léčbu případného onemocnění. Mezi ně patří například betaglukan z čerstvé hlívy ústřičné. Betaglukan vysoké čistoty totiž spolupracuje s dalšími léčivy, pomáhá zlepšovat jejich účinek a redukovat nežádoucí účinky.
Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
Kvasinková infekce je opředená různými mýty, takže o ní máme mnohdy mylné informace. Vaginální mykóza postihuje většinu žen a ať už jde o akutní nebo chronické problémy, jejich vznik nijak nesouvisí s nedostatečnou hygienou.
Nepříjemné příznaky
Toto onemocnění způsobuje přemnožení kvasinek, které jsou součástí poševní mikroflóry. Pokud se naruší přirozené pH pochvy, kvasinky se začnou ve velkém množit a vznikne nepříjemná mykóza.
Základním příznakem je bílý (většinou hustý) výtok z pochvy a následně nepříjemné svědění a pálení. Dalšími příznaky jsou bolesti při močení nebo bolest při pohlavním styku. Těmito symptomy vám tělo dává najevo, že něco není v pořádku a je nutné problém začít řešit.
Vaginální mykózu může způsobit stres, psychická zátěž, klimatické změny, hormonální změny během těhotenství, užívání antikoncepce, období menopauzy, nebo třeba léčba antibiotiky.
Jak lze nejlépe předejít kvasinkové infekci?
► Dodržujte zdravou životosprávu a snažte se vyhýbat stresu.
► Vyhýbejte se jídlům s vysokým obsahem cukru, neboť podporují vznik kvasinkové infekce.
► Ze svého šuplíku se spodním prádlem vyhoďte syntetické spodní prádlo, tanga a také kalhotky, které jsou vám příliš těsné. Nejlepší službu vám udělá bavlněné spodní prádlo.
► Pokud opakovaně trpíte na kvasinkovou infekci, zkuste sáhnout po vaginálních čípcích Femiglucan, které jsou díky unikátní kombinaci betaglukanu a kyseliny hyaluronové mimořádně účinné. Čípky se používají na zmírnění vaginální suchosti, svrbění či podráždění. Zabezpečují hydrataci membrán vagíny, eliminují podráždění a diskomfort. Pomáhají obnovovat přirozené vaginální kultury. Lze je používat i po odeznění příznaků.
► Nepoužívejte v intimních partiích deodoranty a produkty s výraznou parfemací.
► Po plavání ve veřejných bazénech použijte sprchu.
Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
POUŽÍVÁME COOKIES, ABY SME VYLEPŠILI VÁŠ ZÁŽITEK Z PROHLÍDÁNÍ WEBU Pro přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookie. Informace o tom, jak používáte naše webové stránky, poskytujeme také našim partnerům v oblasti sociálních médií, inzerce a analýzy. Tito partneři mohou příslušné informace zkombinovat s dalšími údaji, které jste jim poskytli nebo které od vás získali, když jste používali jejich služby. Více informací zde tu.