Počet případů ranné spály se na začátku tohoto roku v Česku velmi zvýšil. Zatímco loni v únoru spálou u nás onemocnělo jen 28 lidí, letos jich bylo ve stejný měsíc 740, což je velký nárůst. Proto je dobré seznámit se s touto nemocí a i její blízkou příbuznou spálovou angínou.
Nejčastěji onemocníme spálou v jarních nebo zimních měsících, a to v kolektivu a uzavřených prostorách. Inkubační doba je 1-5 (někdy až 7) dnů. Nejvíce se toto onemocnění dotýká dětí ve věku 3-12 let, ale není výjimkou, že postihne i dospělého. Spála je infekční onemocnění, proti kterému se nelze očkovat, a tak ji můžeme prodělat i několikrát za život. Občas si ji pleteme se spálovou angínou, jde však o dvě různá onemocnění, kdy obě jsou provázena vyrážkou. Jedno nazýváme rannou spálou a druhé spálovou angínou. Obojí způsobuje streptokok, a kromě vyrážky je pojí další příznaky.
Spálová angína se přenáší kapénkově a leckdy stačí jen, aby se vaše dítko dotklo stejné hračky jako nemocný. Je možné si „kapénku“ přinést i na oblečení ze školky, zkrátka k přenosu dojde raz dva. Doprovází ji silné bolesti v krku, těžkosti s polykáním případně chrapot. Dále to jsou zduřelé uzliny, horečka a zarudlý tzv. „malinový jazyk“. Poté se vyskytne spálová vyrážka – drobné červené světlejší pupínky, kůže je trošku. Vyrážka se objevuje na břiše, hrudi, stehnech, tříslech, podpaží, loketních jamkách a postupně i na dlaních a ploskách nohou. Po několika dnech se začne loupat.
Ranná spála se někdy hůře rozpozná, nákaza totiž většinou prochází do krve zraněním a její projevy tak nejsou v jasném sledu a jednoznačné, ale jejím častým prvním projevem bývá výsev vyrážky na obličeji. Až poté přicházejí další symptomy jako horečka, únava apod.
Obě onemocnění je nutné řešit s lékařem a nasadit na ně co nejdříve antibiotika. Penicilin bývá první volbou. Čím dříve se začne s léčbou, tím slabší jsou příznaky a menší riziko komplikací. Stačí 1-2 dny zpoždění a léčba se může prodloužit i o několik týdnů.
Je dobré přidat i podpůrnou léčbu, a to například v podobě beta glukanů „Beta glukany je vhodné podávat i v době, kdy se užívají antibiotika, která působí i proti prospěšným mikroorganismům v těle. Nejčastěji jsou postiženy střevní bakterie, což může vést k průjmům a dalšímu oslabování imunity. Beta glukan v tomto případě působí tak, že podpoří imunitní systém, aby úspěšněji likvidoval mikroorganismy způsobující onemocnění a zároveň podpůrně působí na takzvané dobré bakterie. Podpůrný, probiotický vliv beta glukanu na tyto probiotické bakterie byl vědecky prokázán,“ dodává Adrián Doboly.
Před oběma nemocemi se nelze zcela ochránit. Je dobré dbát na dodržování hygienických zásad jako je mytí rukou, pití jen ze své sklenice apod. Důležité je však posilovat svoji imunitu a to ať už zdravou stravou, pobytem v přírodě či podáváním doplňků na podporu imunity.