Bolesti při menstruaci zná důvěrně mnoho žen jako něco, co jim pravidelně každý měsíc znepříjemňuje život. Ale i ty ostatní se s bolestí při menstruaci alespoň několikrát za život setkají. Víte, kdy a proč je menstruace bolestivá?
Téměř každá žena vítá svou každoměsíční „návštěvu“ trochu s povzdechem. Ruku na srdce – co je příjemné na tom, že vám z intimních partií vytéká krev, která se občas nepochopitelně objeví i mimo hygienické pomůcky, které používáte? Aby se tak nestalo, potřebujete si každou chvíli odběhnout na toaletu, přičemž musíte přemýšlet, jak ze zásuvky stolu či z kabelky nenápadně vyndat hygienické potřeby tak, aniž by si toho všiml ten nový pohledný kolega. A co si obléci? Raději nic světlého, vždyť „co kdyby“.
Jsou však mezi námi ženy, které každý měsíc sužují první den či dva dny menstruace bolesti – od lehčích, které připomínají slabé křeče, až po tak silné, při nichž dokonce žena není schopna téměř vstát z postele.
Co se děje během menstruace?
Menstruace se začne objevovat v reprodukčním období, tj. v období mezi pubertou a menopauzou. Délka menstruačního cyklu trvá přibližně 28 dní. Menstruační cyklus je tedy proces, během kterého ve vaječnících dozrává vajíčko, které je poté dopraveno do vejcovodu, a pokud není oplozeno spermií, je z těla vyloučeno ven včetně výstelky, která byla v děloze připravena pro případ oplození vajíčka a jeho „uhnízdění“. Právě tato výstelka (endometrium) je v podstatě zdrojem měsíčních krvácení.
Proč je menstruace bolestivá?
Menstruační krev odchází z dělohy přes otvor děložního čípku. U žen, které ještě nerodily, lze krček dělohy přirovnat k válci, přes jehož střed někdo provrtal dlouhý úzký otvor. Tudy musí krev odtéci. Kanál děložního čípku se vlivem hormonů během menstruace trochu rozšíří, což však žena může pociťovat bolestivě. Jako hlavní příčina se uvádí dlouhodobé bolestivé stažení (kontrakce) svaloviny dělohy. Mohou za to hlavně hormony. Jelikož žena po hormonální stránce dozrává až po prvním porodu, právě po něm se hladina hormonů většinou „ustálí“ a bolestivá menstruace obvykle mizí. Proto může být úspěšným řešením problému bolestivé menstruace i užívání antikoncepce (samozřejmě ne pro ty nejnižší věkové skupiny), které dokáže účinně ovlivnit hladiny hormonů, a tím eliminovat bolesti během menstruace. Ale před nasazením antikoncepce je důležité projít důkladným vyšetřením, aby se eliminovala možnost, že jsou bolesti způsobeny nějakým onemocněním. Současně pokud se k užívání antikoncepce přistoupí, je důležité (nejen pro omezení bolestivé menstruaci) užívat preparát pravidelně ideálně ve stejný čas, nevynechávat a při nutnosti vysazování antikoncepce dodržet předepsaný postup.
Aktivní péče o intimní partie ženy
Hormonální nerovnováha, která je většinou hlavní příčinnou proč je menstruace bolestivá, pokud není řešena – může díky ní v kombinaci např. se špatnou hygienou, oslabenou imunitou či narušení vaginální mikroflóry, docházet i k poševním zánětům. Předcházet těmto gynekologickým potížím lze jako prevence ale i v případě již problémům se svěděním, podrážděním a obecně vaginálním diskomfortem vám pomůže beta glukan (výtažky z hub hlavně hlívy ústřičné). Mají pozitivní účinek na imunitu a tím tělu pomáhají proti negativním vlivům infekce.
Co pomůže?
Přímo při menstruaci, pokud nechcete užívat antikoncepci, se nabízejí léky na tlumení bolesti – váš lékař vám poradí, které jsou nejvhodnější. Nechcete-li užívat prášky na bolest, zaměřte se na doplněním vitamínů a minerálů, které tělo v tomto vyčerpávajícím období potřebuje.
Pomoci však může i:
- užívání bylinkových čajů, ale i speciální směsi bylinek určené právě pro tyto případy,
- zdraví a vyvážená strava, která zajistí správné vyprazdňování střev, což jinak může menstruaci komplikovat
- dostatečný pitný režim
- pravidelný pohyb, cvičení a sport – hlavně v období mimo menstruaci
- během menstruace mohou pomoct i teplé obklady na oblast břicha (termofor, nahřátý ručník), teplá sprcha, pití teplého čaje, příp. i malá sklenička alkoholu (to vše rozšiřuje cévy a zároveň relaxuje svalstvo),
- můžete vyzkoušet i alternativní způsoby léčby, např. akupunkturu.
Prevence
Při menstruaci by měla žena dbát na zvýšenou hygienu, například v případ možnosti i opakovaně během dne si intimní oblast osprchovat, aby se zbavovala zbytků krve a předešla i případným zánětům.
Jako prevenci a pro podporu vaginální rovnováhy se nabízí „zázračný“ beta glukan. Vaginální čípky Femiglucan s obsahem beta glukanu pomůže vyřešit vaše problémy se svěděním, podrážděním a díky obsahu kyseliny hyaluronové i se suchostí. Chválí si je i ženy s chronickými gynekologickými záněty. Pokud vás trápí vaginální diskomfort, tyto čípky jsou pro vás ideální.
Stres a snížená imunita se může projevit jakýmikoliv druhy onemocnění včetně těch ženských. Menstruační cyklus je ukazatel správně a zdravě fungujícího těla. I proto je potřeba udělat v případech jakýchkoliv změn vše pro jeho stabilizaci cyklu a návrat k normálu.
Během menstruace je žena náchylnější k nastydnutí močových cest, které nejen komplikuje průběh cyklu, ale je také velmi nepříjemné. V zimě proto dbejte na teplé oblečení. V zimě je také častější zánět vaječníků, který způsobují bakterie přenášené pohlavním stykem.
Zajímavosti o menstruaci
- Zima a zimní měsíce mají negativní dopad na menstruaci a zhoršují její průběh.
- Zhruba v polovině menstruačního krvácení dochází k oslabení svalů a těla celkově.
- Během menstruace se vám může proměnit hlas. Ten se po skončení krvácení vrátí zpět do normálu.
- Že nemůžete otěhotnět během menstruace? Je to mýtus. K oplození může dojít, protože vajíčko ještě nemuselo opustit tělo.
Kdy jít k lékaři
Pokud bolesti při menstruaci doprovází silné a nepravidelné krvácení nebo jsou velmi silné a trvají několik dní. Lékaře navštivte, i pokud se krvácení objevuje i mezi menstruacemi.
Zdroje:
- https://www.proerecta.cz/zenske-problemy/
- https://www.venira.cz/blog/menstruace-jako-prirozena-soucast-kazde-zeny/
- https://www.lekarna.cz/clanek/posevni-prostredi-v-rovnovaze/
- https://casjenprome.cz/rubrika/zivotni-styl/poradny/jak-poznam-ze-moje-menstruace-je-normalni/