Překonali jste několik virových onemocnění, možná i pravou chřipku a případně i léčbu antibiotiky. Teplé počasí a s ním více vitaminů, světla a pobytu venku je však stále ještě daleko a vaše imunita se blíží svému pomyslnému dnu. Jak si pomoci?
Obranyschopnost je na tom na konci zimy, respektive na začátku jara, vždy nejhůře. Tělo je doslova vyčerpané všemi nemocemi, které kvůli chladnému počasí prodělalo, a počasí přitom ještě organismu moc nepomáhá. Teplé dny se prosazují jen pomalu, v zelenině a ovoci už není mnoho vitaminů a slunce ještě nemá sílu. Je dobré doplnit svůj imunitní systém o beta glukan, který vám pomůže chránit se před nemocí, viry a jarním nachlazením.
Všichni, kdo milují hory, vědí, jak je takový týden na sněhu plný slunce dokáže povzbudit. Určitě vám pomůže dlouhá procházka a pohyb venku. Sport vám doporučí každý imunolog. Střídání teplot, se kterým se musí tělo vyrovnávat, je jedním z nástrojů, jak si imunitu zvyšovat. Dalším, a to zásadním, je zdravá strava a do té je třeba se v zimě trochu víc nutit, protože zelenina a ovoce prostě nechutnají nejlépe. Bez nich to ale nepůjde.
A pak je tu psychika, která dokáže s obranyschopností těla hodně zahýbat. Proto rady typu: “hodně spěte, zpomalte, odpočívejte” mají své oprávnění. Unavené, vyčerpané tělo se prostě nedokáže bránit.
Méně je někdy více
Naopak přejídání, ke kterému chladné měsíce lákají, vám na jaře určitě nepomůže. Pokud je zažívací systém příliš zatěžován, nefunguje správně. V našich střevech sídlí téměř 80 procent všech buněk imunitního systému. Zároveň zde panuje velmi specifické prostředí, které je tvořeno koloniemi různých prospěšných bakterií, takzvaných probiotik. Je-li prostředí v našich střevech narušeno, nejenže se může dostavit řada zažívacích potíží, ale významně je ovlivněno i fungování naší imunity. Naše imunita začíná ve střevech.