Nerovnováha v organismu, oslabená imunita, ale také zanedbaná infekce v ústní dutině mohou způsobit různá infekční onemocnění, která nám dokážou pořádně znepříjemnit život.
Infekce v ústech
Nejčastější reakce organismu na infekci je zánět. Záněty ústní dutiny se označují jako stomatitidy. Příčina vzniku těchto onemocnění je různorodá a onemocnění se často kombinují. Záněty mohou vzniknout:
- chronickým drážděním sliznice v ústech alkoholem, nikotinem či jinými škodlivými látkami
- vlivem virů nebo bakterií
- poruchami trávení
- podvýživou, nedostatečnou výživou
- nedostatkem vitamínů
- infekčními, zánětlivými, onkologickými onemocněními
- otravami těžkými kovy
Infekce koutků úst
Onemocnění se projevuje bolestivými trhlinkami v oblasti ústních koutků, strupy i zánětem či modravým povlakem.
Příčiny
Většinou jde o jeden z doprovodných příznaků nerovnováhy v organismu. U dětí může jít i o nakažlivé onemocnění při nedostatečné hygieně, o streptokokovou infekci v dětských kolektivech nebo o kvasinkovou infekci. Příčinou je také nerovnováha ve střevní mikroflóře způsobená nevhodnou stravou, nedostatek vitamínů B a C, anémie (chudokrevnost) z nedostatku železa, dlouhodobé užívání antibiotik, cukrovka.
Léčba
Na postižená místa se doporučuje aplikovat nedráždivé vysušující dezinfekční tinktury. Při předpokládané kvasinkové infekci se používají antimykotické masti, při bakteriální infekci antibiotika. Vhodná je i úprava stravy.
Opary
Nepříjemná pohroma, kterou známe pod jménem herpes simplex, opar nebo plazivec, má inkubační dobu minimálně 10–12 dnů, pak se přes výběžky nervových buněk dostává na povrch pokožky. Je to nepříjemné infekční onemocnění. Aktivovat ho dokážou stres, nemoc nebo únava. Nejčastěji se vyskytuje na rtech. Pokud trpíte oparem tři a vícekrát ročně, vyhledejte lékaře.
Příčiny
Nejvýraznějším spouštěcím mechanismem je oslabení organismu a snížená imunita.
Léčba
Pomáhají antivirotické masti, vitamíny B12, C a E. Vhodná je i strava – ořechy, těstoviny, želatina, pšenice, kukuřice, sója. Odborník na imunitu Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures doporučuje: „Je třeba podpořit imunitu různými přípravky, které obsahují např. beta glucan. V nejčistší formě se získává z hlívy ústřičné. Dokonce existují i gely přímo na opary s obsahem betaglukanu.“
Afty
Jsou nepříjemné malé puchýřky na povrchu ústní sliznice a postihují více než 25 % lidí.
Příčiny
Zatím není známo, jak a proč vznikají. Předpokládá se, že souvisejí s nesprávným způsobem stravování, příliš rázným čištěním zubů nebo s emočním stresem. Látky, které podněcují vznik aft, se nacházejí v citrusech, ananasu, čokoládě, hořčici, octě a zejména – žvýkačkách, zubní pastě s obsahem laurylsulfátu (SLS).
Léčba
Při léčbě se osvědčil lidový recept – použití alkoholu, nikoli však k pití, ale k lokálnímu vysoušení. Vhodné jsou výplachy šalvějovým nebo heřmánkovým odvarem, zvýšený příjem vitamínů C, B, vyhýbání se ostrým kořeněným jídlům a konzumaci citrusů.
Záněty jazyka
Přestože jsou na jazyku minimální změny, postižený pociťuje pálení na hrotu a po okrajích jazyka. Někdy se objevuje i porucha chuti.
Příčiny vzniku
Zánět vzniká jako důsledek mechanického dráždění zubními protézami, ostrými okraji zubů, zubním kamenem, při přecitlivělosti na protetické materiály, ústní vody, léky. Příčinou je také nedostatek vitamínů B, nedostatek železa, cukrovka.
Léčba
Důležité je odstranění příčin onemocnění, zvýšená hygiena dutiny ústní, pomáhají výplachy heřmánkovým nebo řepíkovým odvarem. Alergický zánět se léčí antialergickou léčbou. Podávají se antihistaminika, kortikoidy. Důležité je zjištění alergenu a následně jeho vyloučení.
Záněty rtů
Onemocnění se projevuje otokem a zarudnutím dolního rtu, někdy tvorbou puchýřků a krvácením, tvorbou krvavých strupů.
Příčiny vzniku
Zánět rtů způsobuje mikrobní infekce, ale i ultrafialové záření, kontaktní alergie na rtěnku, zubní pastu, ústní vodu, žvýkačku, poranění.
Léčba
Na postižená místa se aplikují krémy s vitamíny, při alergickém podkladu masti s obsahem kortikosteroidů. Při tvorbě masivních abscesů (dutinky s hnisem) se nejprve chirurgicky odstraní a poté pacient užívá antibiotika.