Hlíva zlepšuje imunitu a pomáhá při rakovině

„Beta glucan z hlívy ústřičné řeší záněty, významně ovlivňuje mykózy, projevy onemocnění HPV, upravuje menstruační cyklus a zmírňuje premenstruační syndrom,“ říká MUDr. Eva Žďárská z Glucanové poradny v Brně.

Vědci dokázali, že látka beta glucan, kterou obsahuje hlíva ústřičná, pomáhá ve spojení s klasickou medicínou potlačovat negativní vedlejší účinky léků a zároveň umožňuje lehčí průběh léčby.

 

Glucany vědci objevili v 60. letech minulého století. Objevy přišly ze dvou směrů: z USA a z Evropy, druhý z Japonska. Japonci začali s výzkumem hlavně po druhé světové válce. Důvod byl jednoduchý. Mnoho lidí z Hirošimy a Nagasaki trápily zdravotní problémy vyvolané ozářením po výbuchu atomové bomby. Jedním z mála prostředků, který pomáhal zmírnit zdravotní potíže, byla právě léčivá hlíva ústřičná. Později se z hlívy začaly vyrábět různé preparáty, a dokonce i léčebné přípravky. Používaly se, a používají se i dodnes, jako doplňková terapie při léčbě rakoviny, zejména při ozařování a při chemoterapii. Glucany se kromě hub nacházejí v pivovarských kvasnicích či v pekařském droždí, v mořských řasách a v obilí. Pro farmaceutické účinky se nejčastěji izolují z hlívy ústřičné nebo z pekařských kvasinek.

Glucany jsou vhodné na záněty i na infekce

Beta glucan se dnes v mnoha asijských zemích používá jako důležitý prostředek při léčbě některých druhů rakoviny. V USA se testuje jako součást léčby leukémie, nervového a lymfatického systému a jiných onemocnění. „Nejvíce mám zmapované působení glucanů u pacientek s gynekologickými onemocněními, protože na tomto pracovišti působím,“ tvrdí MUDr. Eva Žďárská, z Glucanové poradny v Brně. „Beta glucan řeší záněty, významně ovlivňuje mykózy, projevy onemocnění HPV, upravuje menstruační cyklus, zmírňuje premenstruační syndrom, dokonce se některým pacientkám po jeho požívání „ztratili“ myomy v děloze.“ Častými pacienty jsou u doktorky Žďárské děti s opakovanými ORL infekcemi, které na užívání beta glucanu reagují velmi pozitivně. Přicházejí i pacienti s kožními problémy, se žaludečními vředy, uroinfekcemi či s hypertenzí. „Zvláštní skupinou jsou pacienti s autoimunitními onemocněními, při kterých je třeba látku obezřetně dávkovat, výsledky jsou však velmi povzbudivé,“ dodává lékařka. „Nemálo pacientů je i s onkologickou diagnózou, kde dochází minimálně ke zlepšení životního komfortu při náročné léčbě těchto onemocnění.“

Z řady výzkumů a studií, jakož i z praktického používání beta glucanu, jsou známé následující účinky:

  • protinádorové účinky – významná podpora imunitního systému při různých formách léčby rakovinových onemocnění. Pacienti, kteří podstupují radioterapii nebo chemoterapii, se při současném užívání beta glucanu cítí subjektivně v dobré kondici, proces léčby snášejí lépe,
  • regulace buněčného růstu – pozitivní vliv na množení a aktivaci buněk během radioterapeutické a chemoterapeutické léčby,
  • podporuje imunitní systém – při virových, bakteriálních, plísňových a parazitárních onemocněních a při fyzickém zatížení organismu nebo při stresu,
  • snižování LDL cholesterolu – triglyceridů v krvi, zlepšuje profil krevních lipidů,
  • ochrana před zářením – pomáhá chránit před účinky různých druhů záření a odstraňovat jejich negativní působení (například při dálkových letech, RTG a UV záření apod.)
  • antioxidační účinky – odstraňuje následky působení volných radikálů,
  • snižuje příznaky alergií – příznivě působí při přecitlivělosti organismu na alergeny,
  • ovlivňuje růst probiotických kultur – prokázán pozitivní vliv na gastrointestinální mikroflóru
  • podporuje tvorbu krve – při onemocněních a léčebných postupech způsobujících snižování počtu a dobu přežití červených a bílých krvinek

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.