S příchodem teplejších dnů a večerů pomalu přichází i hmyz do našich zahrad a domovů. Naše těla jsou pro hmyz velkým lákadlem, a tak je nasnadě otázka, jak se na hmyz připravit a jak ošetřovat případné štípance.
Komáři a další dotěrný hmyz již zkazili nejedno příjemné večerní posezení. Jejich neúnavné nájezdy na naši kůži narušily nejen večerní grilování, ale i slibnou dovolenou u vody. Komu by se chtělo neustále se ohánět a bránit se před jejich útoky?
V létě si chceme užívat pohodu na terase a na zahradě, ale i u vody. Avšak především u vody musíme být neustále na pozoru! Pro štípance si tam jdeme téměř najisto. Nejen komáři, ale v poslední době na nás útočí též černé mušky, tzv. muchničky. Extrémně bolestivé štípance nám je budou připomínat další dva týdny. Muchničky, ale stále častěji i komáři, přenášejí různé nemoci včetně boreliózy nebo encefalitidy. Ne nadarmo se jim říká také létající klíšťata. Jsou tak “útočné”, že je obvykle neodradí ani repelent, proto jedinou obranou proti nim zakrytí celého těla.
Imunita a nemoci
Pokud jste již boreliózu prodělali, tak víte o jak zákeřnou nemoc jde. Někteří z nás mají to štěstí, že ji prodělají a ani o tom nevědí, jen krevní testy to odhalí. Jde o šťastné jedince, jejichž imunita je tak silná, že si s nemocí poradí sama. Avšak ne každý má to štěstí. U sensitivnějších jedinců může mít neléčená borelióza nevratné a velmi nepříjemné doživotní následky. Čím později je detekována a léčena, tím horší. Když přejde do chronické fáze, poškozuje i imunitní systém a takto oslabené tělo je pak snadným terčem pro jakékoli jiné infekce.
Alergická reakce
Může se u nás vyskytnout i alergická reakce na bodnutí hmyzem, která se projeví několik dní trvajícím otokem nebo bolestí v místě kousnutí. Tímto mohou trpět především lidé se sníženou imunitou, citlivější pokožkou nebo děti. „Čím lépe imunitní systém funguje, tím mírnější jsou jeho případné alergické projevy,” říká Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures. Pokud vy nebo vaše děti máte prudké reakce na štípnutí, můžete se připravit na sezónu komárů užíváním imunostimulantů, například obsahujících beta glukan. “Nedá se to generalizovat, ale v mnoha studiích se prokázalo, že beta glukan může tlumit příznaky alergií. Ukázalo se, že je vhodné začít s užíváním alespoň 1-2 měsíce před alergickou sezónou, stačí přitom nižší dávka (asi 2 mg/kg),” dodává Adrián Doboly, odborník na imunitu.
Jak se připravit?
Správný oděv: zvolme dlouhé rukávy i kalhoty, a to spíše světlé barvy. Hmyz je prý více přitahován tmavou barvou, tak za pokus to stojí.
Repelent: mnoho lidí se běžně dostupných repelentů z lékáren a drogérií bojí používat, protože je považují za silnou “chemii”. Nejsou daleko od pravdy, nejčastější účinná látka v nich – DEET – se používala jako pesticid. Je však v repelentech ve slabé koncentraci, při které nebyl prokázán žádný škodlivý účinek na lidské tělo, a tak se není čeho bát.
Ochrana z přírody: další možností je také použití přírodních esenciálních olejů, které jsou na rozdíl od běžných repelentů nejen účinné, ale také pěkně voní. Vzhledem k tomu, že tyto přírodní repelenty jsou aplikovány přímo na pokožku, zvolte vždy nejvyšší kvalitu – 100% přírodní a v organické kvalitě, jinak s citlivější pokožkou existuje riziko alergické reakce.
Jak na štípance?
Účinným pomocníkem při léčbě štípanců je beta glukan ve formě gelu, který příjemně ochlazuje a regeneruje pokožku. Jeho regenerační schopnost je tak silná, že nachází uplatnění i při větších ranách, takže stojí za to mít ho pro jistotu doma. “Produkty obsahující beta glukan přispívají ke kvalitnímu a rychlému hojení ran a mají pozitivní vliv na přirozenou imunitu kožní tkáně, což snižuje riziko tvorby hlubokých a výrazných jizev,” dodává Adrián Doboly.