Vitamín D, kterému se říká i sluneční vitamín, je důležitou součástí každé jednotlivé buňky v těle. Podílí se na procesech, které jsou pro fungování a prospívání organismu nezbytné. Vitamín D si však tělo nedokáže vyrobit samo a bez pomoci.
Vitamín D se podílí na regulaci vápníku a fosforu v těle, to ovlivňuje růst, stav a sílu kostí a zubů. Pokud mají nedostatek vitamínu D děti, výsledkem je například pokřivená páteř. Ve vyšším věku způsobuje nedostatek vitamínu D řídnutí kostí (osteoporóza). Bez ohledu na věk je vitamín D a jeho množství v organismu spojené i s dobrou náladou a s imunitou. Nedostatek vitamínu D se může podepsat na podlomeném duševním zdraví i imunitě.
„Obranyschopnost organismu je velmi komplexní systém, stačí mírné narušení některé z oblastí a výsledkem může být oslabená imunita,“ říká náš odborník na imunitu a beta glukan Adrián Doboly. „V zimě jsme i v důsledku nedostatku slunce, denního světla, pochmurné nálady a minimálního pohybu venku obyčejně náchylnější na různá onemocnění. Imunitě nejvíc pomůžeme, pokud se budeme snažit žít co nejvyváženěji, tedy pracovat tak akorát, hýbat se akorát, nepřejídat se a dostatečně spát. Doporučuji užívat i vhodné výživové doplňky, které organismus nezatěžují, ale dodávají imunitním buňkám energii.“
Potraviny bohaté na vitamín D
Označení sluneční vitamín může být zavádějící. Naznačuje, že vitamín D nám dává slunce. Pravda je taková, že existuje pět druhů vitamínu D a sluneční záření pomáhá v podkoží vytvářet jen jeden z nich, konkrétně vitamín D3. Další druhy vitamínu D potřebujeme získat ze stravy nebo z výživových doplňků.
Potraviny bohaté na vitamín D jsou losos, tuňák, olej z tresčích jater, žloutky a houby.
Dospělí by měli denně přijmout 800 IU (20 mikrogramů). Toto doporučenie ale platí v době, kedy si telo nevyrába vitamín D zo slnka. Denní dávka vitamínu D pro děti starší jednoho roku, těhotné a kojící ženy je minimálně 400-600 IU (10 mikrogramů). Kojenci potřebují 100 IU denně.
Přijmout toto množství vitamínu D ze stravy nebo ze slunce je obyčejně problém, pokud nežijeme v přímořské oblasti a „tučné“ ryby nejsou běžnou součástí našeho jídelníčku. Riziko, že trpíme nedostatkem vitamínu D (hypovitaminóza D) je proto vysoké. Podle průzkumů trpí tímto deficitem 30 až 50 % populace v Evropě a USA.
Projevy nedostatku vitamínu D
Nedostatek vitamínu D (zpočátku) nebolí a projevuje se způsoby, které můžeme připisovat jiným příčinám. Vždyť bolest hlavy, svalů a kloubů, nespavost, špatná nálada a častá onemocnění mohou mít tolik jiných důvodů…
Nedostatkem vitamínu D trpí většinou lidé, kteří tráví hodně času v interiéru, lidé s tmavší pokožkou, vegetariáni, vegani lidé trpící nadváhou a obezitou.
Dlouhodobý nedostatek vitamínu D se projevuje různě. Způsobuje ztrátu vlasů, lámavost nehtů, řídnutí kostí, zpomalené hojení ran, bolesti zad a kloubů, podílí se i na pocitu únavy a vyčerpání a na rozvoji úzkosti a deprese.
Abychom měli jistotu, že organismu má dost důležitého vitamínu, měli bychom ho užívat celoročně kromě léta v podobě výživového doplňku.
Vitamín D je rozpustný v tucích, to znamená, že bychom ho neměli užívat nalačno. Nic se nám sice nestane, ale ani denní dávka vitamínu D se do organismu nedostane.